Mistrzostwa świata 2022 nie dla Ukrainy! Walia jedzie do Kataru

05.06.2022 19:57

Reprezentacja Walii wygrała z Ukrainą 1:0 w finale baraży o awans do piłkarskich mistrzostw świata i zapewniła sobie awans do turnieju w Katarze. Decydujący gol padł w 34. minucie, a jego autorem był Andrij Jarmolenko, który trafił do własnej bramki.

Walia - Ukraina

Wcześniej - w półfinałach baraży - Walia okazała się lepsza od Austrii, a Ukraina ograła Szkocję.

Niedzielne spotkanie rozgrywano w trudnych warunkach, przy nieustannie padającym deszczu. Ukraińcy mieli "w nogach" wspomniany półfinał baraży ze Szkocją, natomiast większość Walijczyków była wypoczęta. W rozegranym 1 czerwca we Wrocławiu meczu z Polską w Lidze Narodów (zwycięstwo biało-czerwonych 2:1) trener gości Rob Page wystawił w dużej mierze rezerwowy skład.

Tym razem na boisku w barwach Walii pojawili się m.in. odpoczywający wówczas Gareth Bale, Aaron Ramsey, Joe Rodon, Ethan Ampadu czy Joe Allen. Ukraina, podobnie jak w półfinale ze Szkocją, od początku ruszyła do ataków. W bramce gospodarzy świetnie spisywał się jednak Wayne Hennessey.
W 34. minucie Walijczycy wykonywali rzut wolny. Po strzale Bale'a piłkę odbił doświadczony Andrij Jarmolenko, ale zrobił to tak pechowo, że strzelił samobójczego gola.

Walia - Ukraina 1:0 - WIDEO

Kilka minut później kibice byli świadkami bardzo kontrowersyjnej sytuacji. Wydawało się, że w polu karnym sfaulowany przez Allena został Jarmolenko, ale hiszpański sędzia Antonio Mateu Lahoz, m.in. po konsultacji z VAR, nie podyktował "jedenastki".

W drugiej połowie oba zespoły miały znakomite szanse. Kwadrans przed końcem po strzale Brennana Johnsona piłka trafiła w słupek, a kilkadziesiąt sekund później uderzenie Bale'a świetnie obronił Heorhij Buszczan. Kilka razy bliscy szczęścia byli Ukraińcy - m.in. rezerwowy Artem Dowbyk, którego strzał głową w niesamowity sposób obronił Hennessey. Bramkarz gospodarzy w kilku wcześniejszych sytuacjach również bronił znakomicie.

Walia na mistrzostwach świata w Katarze zagra w grupie B. Jej rywalami będą Anglia, Iran i Stany Zjednoczone.

Mundial rozpocznie się 21 listopada. Finał zaplanowano na 18 grudnia.

Polska zagra w grupie C - z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.