Zamknij

Kuriozalna decyzja FIFA. Muszą powtórzyć mecz mimo zapewnionego awansu

Maciej Walasek
09.05.2022 20:13

Komisja odwoławcza Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) podjęła decyzję o powtórzeniu meczu Brazylia - Argentyna w el. MŚ 2022, mimo że obie drużyny zapewniły sobie już udział na mundialu w Katarze. W pierwszych minutach spotkanie zostało przerwane z powodu nieprzestrzegania protokołu covidowego

Lionel Messi
fot. NELSON ALMEIDA/AFP/East News

Do głośnego meczu Brazylia - Argentyna doszło na początku września zeszłego roku. Wówczas kilka minut po pierwszym gwizdku brazylijscy przedstawiciele służb medycznych przerwały spotkanie. Powodem były oskarżenia pod adresem czterech zawodników Argentyny, którzy ich zdaniem naruszyli przepisy sanitarne. Okazało się, że Emiliano Buendia razem z Emiliano Martinezem i Giovannim Lo Celso oraz Cristianem Romero po przyjeździe do Brazylii nie poddali się 14-dniowej kwarantannie, wymaganej od osób przebywających w ciągu poprzednich dwóch tygodni z Wielkiej Brytanii.

FIFA zawiesiła czwórkę graczy, zawieszając ich na dwa mecze za naruszenie protokołu FIFA. Ponadto brazylijska federacja miała zapłacić 550 tys. franków szwajcarskich kary za "naruszenie porządku i bezpieczeństwa", a strona argentyńska 250 tys. franków za "niewypełnienie swoich zobowiązań w zakresie porządku i bezpieczeństwa".

Mecz Brazylia - Argentyna w el. MŚ 2022 musi zostać powtórzony

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej dodatkowo nakazała powtórzenie spotkania. W poniedziałek jej decyzję potwierdziła komisja odwoławcza, jednocześnie zmniejszając o połowę kary finansowe nałożone na obie federacje. Argentyna już wcześniej poinformowała, że nie zgadza się z decyzją o powtórzeniu meczu i zapowiedziała odwołanie do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

W el. MŚ 2022 w Ameryce Południowej Brazylia awansowała z pierwszego miejsca w tabeli, a Argentyna z drugiego. Obie drużyny mają się spotkać w meczu towarzyskim w czerwcu w Melbourne.

RadioZET.pl/PAP