Zamknij

Gigantyczne klimatyzatory na stadionach w Katarze. Organizatorzy boją się upałów

07.04.2022 15:09

Wszystkie stadiony w Katarze, na których zostaną rozegrane mecze mistrzostw świata, są wyposażone w ogromne klimatyzatory, które będą utrzymywały odpowiednią temperaturę na murawie. M.in. z powodu ogromnych upałów mundial nie odbędzie się w wakacje, tylko późną jesienią.

Gigantyczne klimatyzatory na stadionach w Katarze. Organizatorzy boją się upałów
fot. screen/ FIFA

Katarskie stadiony, które powstały specjalnie na zbliżające się mistrzostwa świata muszą być klimatyzowane z powodu warunków atmosferycznych panujących w tym pustynnym kraju. Średnia temperatura w listopadzie w Katarze to 27 st. C. Ze względu na to, na obiektach w Dosze i innych miastach zamontowano ogromne klimatyzatory.

Klimatyzacja ma nie tylko chłodzić publiczność, zawodników, ale także otoczenie stadionów.

MŚ w Katarze. Wysoka temperatura przeszkodą dla sportowców 

W Katarze na co dzień jest na tyle gorąco, że sportowcy startujący w organizowanych tam zawodach zaczynają rywalizację np. o północy. Takie rozwiązanie zastosowano wobec maratończyków, którzy nie mogą biegać w dzień. Pomimo to, katarskie warunki atmosferyczne są niejednokrotnie ekstremalne.

„Nigdy nie startowałem w takiej pogodzie” – mówiła startująca w Katarze biegaczka Roberta Groner.

Podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, które w 2019 były rozgrywane w Dosze, stolicy Kataru, temperatura sięgała ponad 40 stopni Celsjusza, a często także ją przekraczała. Wysoka była także wilgotność, wynosząca nawet 80 procent.

RadioZET.pl/PAB