Zamknij

Nieoficjalnie: Rosja znika z międzynarodowego futbolu. Jest decyzja

28.02.2022 16:38

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyklucza reprezentację Rosji ze wszystkich rozgrywek międzynarodowych - informuje nieoficjalnie Reuters. Jeszcze w poniedziałek podobną decyzję ma podjąć UEFA.

FIFA podjęła decyzję w sprawie reprezentacji Rosji
fot. PAP/EPA

FIFA w kolejnych oświadczeniach przekonywała, że "monitoruje sytuację w Ukrainie" i w odpowiednim momencie podejmie decyzje. Z każdą godziną presja do podjęcia bardziej zdecydowanych działań rosła, a rozpoczęło się od Polskiego Związku Piłki Nożnej, który jako pierwszy ogłosił, że nie zamierza grać z reprezentacją Rosji w spotkaniu barażowym o wyjazd na mistrzostwa świata w Katarze. Stanowisko krajowej centralni poparli piłkarze, którzy w komunikacie wyjaśnili, dlaczego rezygnują ze starcia ze "Sborną". Internauci też nie pozostawili suchej nitki na Giannim Infantino, a niektórzy z nich angielską nazwę mundialu - World Cup 2022 - zastąpili War Cup 2022.

W ślad za decyzją PZPN poszły inne federacje, m.in. Anglia, Szwajcaria, Dania, Norwegia, Albania, Walia, a także Szwecja i Czechy, które mogłyby spotkać się ze "Sborną" w finale play-offów. Unia Europejska, a także m.in. Kanada zamknęły przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji, co w praktyce oznacza izolację tego kraju. W takiej sytuacji, gdyby doszło do meczu, wszystkie drużyny musiałyby jechać do nich (bądź w drugą stronę) autokarem lub pociągiem. Wygląda na to, że FIFA wreszcie poszła po rozum do głowy, o czym informuje Reuters.

FIFA wyrzuca Rosję

"FIFA do odwołania zawiesza rosyjskie drużyny w międzynarodowej rywalizacji. Potwierdzenie decyzji spodziewane jest jeszcze dzisiaj" - informuje dziennikarz agencji Reutera Simon Evans.

Jeśli FIFA potwierdzi te doniesienia, baraż Rosja - Polska nie odbędzie się ani w Moskwie, ani na innym terenie. W poniedziałek również UEFA może podjąć decyzję o wykluczeniu rosyjskich zespołów ze swoich struktur.

Wojna w Ukrainie trwa od czwartku. Władimir Putin wydał wówczas rozkaz, by z trzech stron, w tym z terytorium Białorusi, ruszyć w stronę Kijowa. W wyniku bombardować ginął m.in. cywile.

loader

RadioZET.pl