Zamknij

FIFA chce organizować mistrzostwa świata co dwa lata. Infantino: "myślimy o tym"

21.05.2021 20:50

FIFA chce, by mistrzostwa świata były organizowane już nie co 4, a co 2 lata. W oficjalnej wypowiedzi udzielonej w trakcie kongresu FIFY przyznał to szef instytucji, Gianni Infantino. 

FIFA chce organizować mistrzostwa świata co dwa lata. Przyznał to szef organizacji
fot. ULMER via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East News
  • Gianni Infantino przyznał, że FIFA będzie szukała możliwości, by mistrzostwa świata odbywały się co 2 lata
  • Wprowadzenia tej zmiany w kalendarzu MŚ chciał też Arsene Wenger, szef departamentu ds. rozwoju w FIFA

Mistrzostwa świata są rozgrywane zbyt rzadko – stwierdził Arsene Wenger w wywiadzie dla BeIn Sports. Były trener Arsenalu, a obecnie szef departamentu rozwoju w FIFA, powiedział, że turnieje powinny odbywać się co dwa lata. - Nie w porządku wobec piłkarzy jest to, że muszą czekać aż tyle na mistrzostwa. Powinniśmy skupić się na zawodach, które mają znaczenie, wliczając w to ME, a zlikwidować nieznaczące rozgrywki – stwierdził Wenger.

Na wypowiedziach do mediów się nie skończyło i FIFA przeszła do działania.  W trakcie zorganizowanego w piątek kongresu tej organizacji, szef FIFY Gianni Infantino zapowiedział, że do końca maja będzie prowadził konsultacje w tej sprawie. Podczas zebrania szefostwa organizacji zagłosowano też nad tym, czy dalej prowadzić rozmowy dot. częstszego organizowania mundiali. 88 procent głosujących opowiedziało się "za" przedłużeniem negocjacji. 

FIFA chce zmian. Mistrzostwa świata co dwa lata, 24 drużyny w klubowych MŚ  

Zwolennikami zmian w kalendarzu FIFA są m.in. nadawcy telewizyjni. Nie popierają ich za to władze European Club Association, które nazywały pomysł „nierealnym”. Infantino pomimo protestów ECA w trakcie kongresu zapowiedział, że nie zatrzyma planowanych zmian. - Powiem to otwarcie. Punktem wyjścia do negocjacji nie będzie to, że kalendarz jest przeładowany – zapowiedział.

Szef FIFA jest zdania, że jest dokładnie odwrotnie i piłkarze mogą grać częściej. - Mamy obecnie czystą kartę. Jesteśmy otwarci na wszystkie opinie nt. poprawy kalendarza piłki międzynarodowej – stwierdził Infantino.

Szwajcar zapowiedział, że będzie chciał wprowadzić zmiany w klubowych MŚ. W rozgrywkach mają wystąpić 24 kluby. - Największe ligi generują miliardy zysków z całego świata, a gdzie trafiają te pieniędze? Do 18-20 klubów. Mały procent dociera do małych klubów. Jedynym organem, który generuje zyski, dystrybuuje je i inwestuje jest FIFA – podsumował Infantino.

loader

RadioZET.pl/PAP