Zamknij

Znamy przyczynę katastrofy śmigłowca właściciela Leicester City

Krzysztof Sobczak
06.12.2018 19:59
Katastrofa śmigłowca właściciela Leicester
fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Brytyjska komisja ds. badania wypadków lotniczych (AAIB - Air Accident Investigation Branch) ustaliła przyczynę katastrofy śmigłowca właściciela Leicester City Vichaia Srivaddhanaprabhy. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 27 października.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Powodem katastrofy było odłączenie się pedałów w kokpicie od tylnego wirnika. Awaria mechanizmu kontrolnego doprowadziła do niekontrolowanego się obracania maszyny w prawą stronę, a w konsekwencji do upadku. Kolejny etapem badań śledczych będzie dokładne odzwierciedlenie sekwencji zdarzeń.

Katastrofa w Leicester

Do katastrofy śmigłowca doszło 27 października po spotkaniu ligowym Leicester City - West Ham United. Vichai Srivaddhanaprabha, jak to miał w zwyczaju po każdym domowym meczu, wsiadł do swojego helikoptera i miał odlecieć do domu w Londynie. Niestety chwilę po starcie pilot Eric Swaffer stracił panowanie nad maszyną, która runęła na parking przy King Power Stadium i stanęła w płomieniach. Śmierć na miejscu poniosło pięć osób, w tym polska pilotka Izabela Lechowicz.

Vichai Srivaddhanaprabha przejął Leicester City w 2010 roku. Pięć lat później zespół awansował do Premier League, a w 2016 roku sprawił megasensację zdobywając mistrzostwo Anglii. W sezonie 2015/2016 dotarł też do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/KS