Zamknij

Spore zmiany w przepisach piłkarskich. Chodzi o zagranie ręką i rzuty karne

18.06.2020 20:53
zmiany w przepisach zagrania ręką
fot. FRANCK FIFE/AFP/East News

International Football Association Board, które odpowiada za zmianę przepisów w piłce nożnej ogłosiło modyfikację zasad obejmujących m.in. zagranie piłki ręką i zachowanie bramkarzy przy rzutach karnych. Reguły zaczną obowiązywać od przyszłego sezonu.

Kibice na całym świecie wiele razy spierają się przy sytuacjach, gdy zawodnik dotyka piłkę ręką. Często takie zdarzenia budzą sporo kontrowersji, gdzie sami sędziowie mają odmienne zdanie na ten temat. Wkrótce dzięki nowym przepisom, to ma się zmienić.

Przypomnijmy, że na tę chwilę arbitrzy nie uznają bramki, kiedy przed zdobyciem gola jeden z atakujących piłkarzy przez przypadek dotknie futbolówkę ręką albo ramieniem. Wówczas dyktuje się rzut wolny dla rywali. Z kolei każde dotknięcie piłki jedną z części ciała poniżej pachy jest traktowane jako łamanie przepisów. Dzięki poprawkom IFAB, zespoły mają mieć większą swobodę.

Zmiany w przepisie zagrania piłki ręką

- Przypadkowa piłka zagrana ręką przez atakującego zawodnika (lub kolegi z drużyny) jest karana faulem tylko wtedy, gdy nastąpi bezpośrednio przed bramką lub wyraźną szansą na zdobycie gola – podano w specjalnym oświadczeniu.

- Jeśli atakujący zawodnik przypadkowo dotknie piłki ręką lub ramieniem, a następnie trafi do innego atakującego zawodnika, a drużyna natychmiast zdobędzie gola, to jest to traktowane jako zagranie ręką. Nie ma za to faulu, jeśli po przypadkowym zagraniu piłki ręką przemieści się ona na pewną odległość poprzez podanie, drybling lub kilka podań, które stanowi szansę na zdobycie bramki – podano dalej.

Oprócz tego jeśli bramkarze przedwcześnie opuszczą linię bramkową w trakcie rzutu karnego, nie będą karani. Jednak warunkiem jest to, że strzelający spudłuje albo będzie dobijał uderzenie.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/sport.pl