Zamknij

Historyczna decyzja ws. Złotej Piłki. Stracona szansa Lewandowskiego

20.07.2020 14:24
Złota Piłka nie zostanie przyznana za rok 2020
fot. AP/East News

Złota Piłka nie zostanie przyznana za rok 2020 – ogłosiło France Football. Trofeum było przyznawane corocznie od 1956 roku.

France Football uznało, że nie przyzna Złotej Piłki w 2020 roku ze względu na „nieuczciwie warunki” związane z pandemią koronawirusa, która spowodowała zawieszenie najważniejszych rozgrywek ligowych.

- Po zastanowieniu się nad sytuacją podjęto decyzję, że w 2020 roku nie zostanie przyznana Złota Piłka – podano w oświadczeniu.

- To tak dziwny rok, że nie mogliśmy go potraktować jak każdego innego. O tej decyzji rozmawialiśmy już od dwóch miesięcy. Nie przyszło nam to łatwo, ale musieliśmy zaakceptować, że nie byłoby "normalnego", czy typowego zdobywcy Złotej Piłki, a co nas bardziej martwiło - wyróżnienie nie byłoby przyznane sprawiedliwie - ocenił redaktor naczelny "France Football" Pascal Ferre.

Złota Piłka w 2020 nie zostanie przyznana

- Gdy sezon się rozpoczął, obowiązywały inne reguły niż te, które mamy na koniec. W styczniu i lutym w piłkę grało się przed pełnymi trybunami, a od maja i czerwca było pusto. Potem doszedł przepis o pięciu możliwych zmianach zamiast trzech. Później wprowadzono zmiany formatu rozgrywek, przede wszystkim pojawił się turniej "Final Eight" w Lidze Mistrzów. A zaczęliśmy od systemu mecz i rewanż - wyliczał.

Ferre przyznał, że liczy się z tym, że decyzja magazynu wywoła niezadowolenie niektórych piłkarzy.

- Spójrzmy na Lewandowskiego w tym roku. Jego forma była na poziomie Messiego i Ronaldo. A zawodnicy Paris Saint-Germain - wyobraźmy sobie, że to oni zwyciężą w Lidze Mistrzów. Ich frustrację odczytamy jako sygnał, że są mocno przywiązani do tego plebiscytu - dodał.

Jak zapewnił, jeśli obecna sytuacja na świecie utrzyma się także w przyszłym roku, wówczas nagroda zostanie przyznana.

- Jeśli wszystkie mecze w 2021 roku będą rozgrywane za zamkniętymi drzwiami i z pięcioma zmianami, przystosujemy się do tego, bo wtedy warunki byłby porównywalne - wyjaśnił.

W zamian na 2020 rok stworzono inny plebiscyt: France Football Dream Team. Grupa 180 jurorów otrzyma listę po pięciu piłkarzy na każdą pozycję, z których skomponuje swoją "historyczną jedenastkę". Później głosy zostaną zliczone i tak powstanie najlepszy skład w historii.

W ubiegłym roku Złota Piłka powędrowała do Leo Messiego.

RadioZET.pl/lequipe.fr, PAP