Zamknij

Ibrahimović odsłonił swój pomnik. Wielkie wydarzenie w Szwecji [ZDJĘCIE]

08.10.2019 16:22
Zlatan Ibrahimović
fot. PAP/EPA

We wtorek przed stadionem Malmoe FF, macierzystego klubu piłkarza, odsłonięty został pomnik napastnika Los Angeles Galaxy i byłego kapitana reprezentacji Szwecji Zlatana Ibrahimovica.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Ibrahimovic przyleciał bezpośrednim lotem z Houston, gdzie w niedzielę rozegrał mecz z miejscowym Dynamo, przegrany 2:4, do Kopenhagi. Stąd mostem nad cieśniną Oeresund przyjechał limuzyną do Malmoe.

- Szwecja ma wiele pomników byłych królów, lecz nie obecnego, więc w ten sposób dla turystów ją odwiedzających to ja jestem żywym królem tego kraju. Gdziekolwiek jestem na świecie, reprezentuję dumnie Szwecję, która jest moim krajem. Lokalizacja tej rzeźby nie mogła być inna niż w mieście, w którym się urodziłem - powiedział Ibrahimovic podczas konferencji prasowej.

Dodał, że dzieło symbolizuje jego apetyt na sukces i drogę do jego osiągnięcia. - Zjadłem Szwecję na śniadanie, Europę na lunch, a świat zostawiłem sobie na kolację. Na razie nie zamierzam kończyć kariery i będę grał tak długo, jak będę w stanie robić to na najwyższym poziomie - podkreślił.

Sekretarz generalny szwedzkiej federacji piłkarskiej Hakan Sjoestrand powiedział: - Ibrahimovic jest absolutnym fenomenem szwedzkiego futbolu, rozpoznawalnym na całym świecie. W Malmoe, gdzie się urodził, rozpoczęła się jego wielka kariera i teraz powrócił do domu, na razie w formie pomnika.

Do chwili odsłonięcia pomnika piłkarz go nie widział. Pozował tylko trzy razy w atelier artysty w Saltsjoebaden pod Sztokholmem.

Zlatan Ibrahimović: Kariera

Urodzony w Malmoe 38-letni dzisiaj Ibrahimovic zadebiutował w rozgrywkach najwyższej szwedzkiej ligi, Allsvenskan w Malmoe FF w 1999 roku. W 2001 roku został sprzedany do Ajaxu Amsterdam, a później grał w takich klubach jak Juventus Turyn, Inter Mediolan, FC Barcelona, Paris Saint-Germain.

W latach 2001-2016 rozegrał w reprezentacji Szwecji 116 meczów, w których strzelił 62 bramki. Zrezygnował definitywnie z gry drużynie narodowej po mistrzostwach Europy w 2016 roku.

RadioZET.pl/PAP, Twitter