Ekstraklasa powiększy się o kilka zespołów? PZPN dał zielone światło

17.10.2019 20:55
Ekstraklasa powiększy się o kilka zespołów? PZPN dał zielone światło
fot. PAP

Podczas zjazdu sprawozdawczego PZPN wprowadzono poprawki, dzięki którym może dojść do powiększenia Ekstraklasy do 18 zespołów. To oznacza, że w ostatnim roku rządów Zbigniewa Bońka najwyższa liga rozgrywkowa w Polsce przejdzie poważną zmianę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zbigniew Boniek podczas zjazdu sprawozdawczego PZPN poinformował, że zniesiono ostatnią statutową przeszkodę, która stała na powiększeniu Ekstraklasy do 18 drużyn. Wcześniej kłopot polegał na podziale mandatów na zjazd, gdzie piłka zawodowa mogła wysłać na niego 50 delegatów. Wówczas po dwa mandaty przypadało 16 zespołom z Ekstraklasy i po jednym z 18 ekip z pierwszej ligi.

Mimo to Polski Związek Piłki Nożnej próbuje powiększyć Ekstraklasę do 18 klubów. Jednak w tym przypadku należy wprowadzić nowy przepis dzielenia mandatów. Wobec tego w czwartek uchwalono poprawkę do statutu PZPN, z którego wynika, że w razie zwiększenia ligi do 18 drużyn, zespoły z miejsc 1-14 otrzymają po dwa mandaty, a cztery pozostałe po jednym. Taki ruch jasno zapowiada, że w przyszłym roku związek będzie chciał powiększyć najwyższą klasę rozgrywkową w Polsce, oczywiście w porozumieniu z Ekstraklasą SA.

Zjazd PZPN: Ekstraklasa zwiększy się do 18 drużyn?

– Nie ukrywamy, że uważamy model 18-zespołowy za najlepszy obecnie w polskiej rzeczywistości, upraszczający kalendarz. Liczymy, że kluby ekstraklasy też dojdą do tego wniosku. W obecnym sezonie z ligi spadają trzy drużyny i być może to przekona kluby, że lepiej będzie to funkcjonować przy powiększonej lidze – powiedział w rozmowie z portalem sport.pl Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Jednak wiele zespołów Ekstraklasy niechętnie patrzy na propozycję powiększenia ligi. Jednym z powodów jest mniej pieniędzy z praw telewizyjnych.

– Nie będzie to łatwy rok, bo wielu będzie myślało o polityce, ale to normalne - przyznał Boniek.

Na zjeździe wprowadzono ponad sto poprawek w tym M.in. zapis , który przegłosowano już rok temu. Zgodnie z ustawą o sporcie prezes związku może pełnić tę funkcję nie dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje. Tak brzmiał w przeszłości zapis w statucie PZPN, a wpisany obecnie do statutu mówi o liczbie kadencji prezesa "zgodnej z ustawą o sporcie".

Teoretycznie chodzi o to samo, prezes Boniek nie może ubiegać się o trzecią z rzędu kadencję, ale to mogłoby się zmienić w razie ewentualnej zmiany ustawy o sporcie.

Do zarządu PZPN ponownie wybrano Mieczysława Golbę, który wprawdzie już w listopadzie 2018 roku zastąpił ustępującego z tej funkcji Artura Kapelkę, ale jedynie do czasu kolejnego walnego zgromadzenia.

RadioZET.pl/sport.pl, PAP