Manchester City coraz bliżej wykluczenia z Ligi Mistrzów? Zapadły pierwsze decyzje

Marek Garus
16.05.2019 13:58
Aguero - City
fot. Cathrin M/EastNews

Sprawa wykluczenia Manchesteru City z Ligi Mistrzów przyjęła kolejny obrót. Śledztwo w kwestii przekroczenia przez katarskich działaczy klubu Finansowego Fair Play zostało przekazane do Izby Orzekającej Organu Kontroli Finansów Klubów (CFCB) – poinformowało w czwartek UEFA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

UEFA wszczęła śledztwo wobec Manchesteru City w związku z potencjalnymi naruszeniami przepisów, dotyczącymi progu rentowności angielskich zespołów. Przypomnijmy, że do zainteresowania sprawą przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich doszło wobec pojawienia się w marcu artykułu w „Der Spiegel”, w którym niemieccy dziennikarze wykazali, że działacze popularnych „The Citizens” mają znacznie zawyżone dochody pochodzące z umów sponsorskich.

Manchester City: Oficjalne komunikaty UEFA i City

„Główny śledczy Organu Kontroli Finansów Klubów, Yves Leterme, w wyniku zakończonego dochodzenia i po konsultacjach z innymi członkami niezależnej izby śledczej CFCB, postanowił skierować sprawę Manchesteru City do Izby Orzekającej CFCB” – brzmiał oficjalny komunikat UEFA.

Zobacz także

Na reakcje działaczy „Obywateli” nie trzeba było długo czekać. Świeżo upieczeni mistrzowie Premier League wydali oficjalne oświadczenie, w którym przyznali, że „choć są rozczarowani, to na pewno nie zaskoczeni nagłym skierowaniem sprawy do Izby Orzekającej CFBC”:

„Manchester City jest całkowicie przekonany o pozytywnym wyniku rozpatrzenia sprawy przez Izbę Orzekającą. Oskarżenia o nieprawidłowości finansowe klubu są fałszywe, a przekazanie sprawy przez Yvesa Leterme’a do Izby Orzekającej CFBC świadczy o kompletnym zignorowaniu zbioru dowodów przygotowanego i wysłanego przez Manchester City do Izby” – pisało w oświadczeniu City.

Zobacz także

UEFA: Co mówią przepisy Financial Fair Play?

Gwoli wyjaśnienia warto wspomnieć, że zasady Financial Fair Play uniemożliwiają klubom otrzymywanie nieograniczonych kwot pieniędzy z umów sponsorskich podpisanych z organizacjami powiązanymi z właścicielami klubu. W dokładnie takim stanie oskarżenia znajduje się obecnie zespół podopiecznych Pepa Guardioli, który miał otrzymywać dodatkowe pieniądze od firmy właścicieli klubu – Etihad Airways. Realnym zagrożeniem dla „The Citizens” jest nawet wykluczenie z rozgrywek Ligi Mistrzów.

RadioZET.pl/Reuters/MG