Zamknij

Zbigniew Boniek odchodzi z PZPN-u. Podsumowujemy 9 lat jego rządów w związku

18.08.2021 11:07
Zbigniew Boniek odchodzi z PZPN-u. Podsumowujemy 9 lat jego rządów w związku
fot. PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Wybory prezesa PZPN zakończą trwającą przez 9 lat kadencję Zbigniewa Bońka. Pod jego zarządem zupełnej zmianie uległ związek, obraz reprezentacji Polski, a także system rozgrywek pod patronatem PZPN-u. Do długiej listy niekwestionowanych zasług Bońka jego krytycy dodają zaniedbania dot. m.in. szkolenia, czy złe decyzje dot. reprezentacji Polski. W tym tekście pokrótce staramy się podsumować kadencję Bońka.

Dotychczasowy prezes  PZPN-u  Zbigniew Boniek pełnił tę funkcję od 26 października 2012 roku. W 2016 wygrał po raz kolejny. Kadencja miała zakończyć się cztery lata później, lecz z uwagi na pandemię koronawirusa została - podobnie jak w innych związkach sportowych - przedłużona do 2021 roku.

Boniek przejmował władzę w PZPN-ie po Grzegorzu Lacie. Skalę zmęczenia rządami poprzedniego prezesa związku oddaje wynik wyborów: był piłkarz Juventusu zgromadził 99 głosów, a jego kontrkandydat Józefa Wojciechowski - 16. Nowy szef związku szybko otoczył się zaufanymi ludźmi: zatrudnił m.in. Janusza Basałaja, który został nowym szefem departamentu ds. komunikacji i mediów oraz Macieja Sawickiego – byłego dyrektora w dużej firmie, a później sekretarza generalnego w PZPN-ie.

- Zdaję sobie sprawę, że byłem kandydatem mediów, kibiców i dla mnie to jest ciężar. Nie chciałbym za cztery lata odchodzić w innym klimacie. Chciałbym, żebyśmy pamiętali, że wszyscy tworzymy polską piłkę. Nie osądzajcie PZPN na przykład za to, że sędzia się w jakimś meczu pomylił - mówił tuż po ogłoszeniu wyników głosowania Boniek.

Zbigniew Boniek prezesem PZPN. Pierwsze zmiany

Pierwsze decyzje Bońka na stanowisku dotyczyły m.in. wizerunku związku w mediach. Działaczom PZPN-u m.in. obcięto diety i zadbano o ich prezencję, zreformowano związkowy dział promocji i mediów, zatrudniono nowego rzecznika prasowego – cieszącego się dobrą opinią Jakuba Kwiatkowskiego, a także powołano nowy skład komisji ds. mediów i marketingu.

Boniek już na samym początku swojego urzędowania zablokował kosztowną budowę nowej siedziby PZPN na warszawskim Wilanowie i zadbał o stabilizację finansów związku. Jak pokazywał sondaż CBOS-u, decyzje prezesa były oceniane pozytywnie: po pół roku rządów w związku ponad 54 procent ankietowanych uważało, że Boniek przyczynił się zmiany wizerunku organizacji. Nieco mniej respondentów, bo 42 proc., sądziło, że usprawnił on funkcjonowanie PZPN.

Zbigniew Boniek: podsumowanie kadencji prezesa PZPN

Zmiany, które podczas swojej kadencji wprowadził Boniek dotyczyły funkcjonowania związku, szkolenia, reprezentacji Polski czy skautingu. - Pamiętam, jak wyglądała polska piłka, gdy w 2012 roku przyszedłem do PZPN, i wiem, w jakim stanie ją teraz zostawiam. Można w życiu dużo mówić, a nic nie robić. Ale można mówić i robić –  tak były zawodnik Juventusu podsumował swoją kadencię w wywiadzie dla PAP. Poniżej wyliczamy zmiany w związku, reprezentacji, czy piłce klubowej, za które bezpośrednio lub pośrednio odpowiada Boniek:

- Występ reprezentacji na trzech turniejach wagi mistrzowskiej
- Organizacja w Polsce dwóch turniejów mistrzowskich – ME U21 i MŚ U20
- Zmodernizowanie komunikacji z mediami i kibicami, ogromna popularność kanału Łączy nas piłka
- Wprowadzenie w Ekstraklasie systemu VAR
- Pozyskanie sponsora dla 1 i 2. ligi, wzrost kontraktów telewizyjnych i reklamowych
- Zwiększenie nagród w Pucharze Polski, zwiększenie prestiżu tych rozgrywek (budżet roczny turnieju - 13 milionów złotych)
- Szybki powrót Ekstraklasy po pandemii
- Pozyskanie państwowych sponsorów dla Ekstraklasy zapewniające długookresowe wsparcie klubów Ekstraklasy, przeznaczone głównie na kształcenie dzieci i młodzieży
- Certyfikacja dla szkółek piłkarskich (w 2020 roku szkółkom przyznano 31 mln złotych)
- System Obserwacji i Skautingu PZPN
- Program Talent Pro
- Projekt reorganizacji piłki kobiecej

Na swojej oficjalnej stronie, PZPN wymienia także inne zmiany, które wprowadzono przez ostatnie 9 lat. To m.in:

- Utworzenie Centralnej Ligi Juniorów - budżet roczny 6,8 mln zł
- Program bramka dla żaka (budżet >1 mln złotych)
- Pro Junior System - budżet 32 mln złotych
- Zmniejszenie o połowę opłat transferowych na rzecz PZPN-u
- Reforma rozgrywek 2 i 3 ligi 
- Zwolnienie z opłat klubów szkolących dzieci i młodzież
- utworzenie akademii Młodych Orłów
- Organizacja turnieju z podwórka na stadion Tymbarku - budżet roczny - 5 mln złotych
- Współpraca z AMP Futbolem

Podsumowanie kadencji Zbigniewa Bońka. Za co krytykowano byłego prezesa PZPN-u?

Krytycy Bońka wytykają mu zaniedbywanie spraw szkolenia, które wciąż jest w Polsce na znacznie niższym poziomie niż w krajach zachodniej Europy. - Rzeczywistość jest brutalna. Nasza PKO Ekstraklasa jest jedną ze słabszych w Europie, jeśli chodzi o piłkę profesjonalną. Reprezentacja Polski odpadła w marnym stylu w dwóch kolejnych dużych imprezach już w fazie grupowej, polski piłkarz nie jest pożądany w dużej piłce, zaś na koniec kadencji siłę pokazała drużyna do lat 17, która przegrała 1:10 z Niemcami - tak osiągnięcia Bońka komentował Marek Wawrzynowski, dziennikarz WP Sportowe Fakty, jeden z najzagorzalszych krytyków prezesa PZPN-u. 

Krytycy Bońka wyrzucali byłemu prezesowi PZPN-u nieudane inicjatywy, jak np. AMO, brak edukacji masowej a skupienie się na elitarnych programach dla wybranych, - 9 lat to szmat czasu, wystarczająco, by to zmienić. Ekipa Bońka to pokpiła, myślała, że wywinie się tanimi programami czy obowiązkiem gry młodzieżowca, który był kolejnym chwytem PR-owym – napisał Wawrzynowski w artykule podsumowującym 9-letnią kadencję Bońka.

Zwolnienie Jerzego Brzęczka. Boniek: sorry trenerze

Sporo kontrowersji wzbudziło też zwolnienie Jerzego Brzęczka tuż przed mistrzostwami Europy. Choć kibice domagali się takiego ruchu od dłuższego czasu, to nie spodziewano się go przez samym Euro.

Jak podał serwis onet.pl decyzja została podjęta wyłącznie przez Zbigniewa Bońka, który nie konsultował jej z zarządem. Prezes PZPN przyznał, że decyzja o zwolnieniu 49-latka była „dobra i przemyślana”.

RadioZET.pl/PAP/WP/natemat.pl/gazeta.pl/Łączynaspiłka.pl/PAB