Zamknij

Wybory prezesa PZPN 2021. Znamy następcę Zbigniewa Bońka

18.08.2021 13:11
Cezary Kulesza i Marek Koźmiński
fot. PAP

Wybory prezesa PZPN zaplanowano na środę 18 sierpnia 2021 roku. Cezary Kulesza został nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. W wyborach pokonał Marka Koźmińskiego. Relacja z przebiegu zjazdu delegatów na żywo na radiozet.pl.

Wybory prezesa PZPN tradycyjnie odbywają się co 4 lata i są powiązane z cyklem olimpijskim. Z powodu pandemii koronawirusa ostatnia kadencja Zbigniewa Bońka została jednak przedłużona o rok i dlatego to dopiero teraz dojdzie do wyborów nowego szefa polskiej piłki.

Wybory w PZPN: Kandydaci

Cezary Kulesza czy Marek Koźmiński? To jedyni kandydaci, którzy zgłosili się do wyborów. By to zrobić, musieli wcześniej uzyskać 15 podpisów poparcia od uprawnionych do tego członków PZPN, czyli wojewódzkich związków piłki nożnej, klubów Ekstraklasy i 1. ligi. Przed upływem terminu składania kandydatur spekulowano, że kandydatów będzie trzech, bo o fotelu prezesa PZPN miał podobno marzyć były prezes Polonii Warszawa - Józef Wojciechowski, kontrowersyjny deweloper. Tak się jednak nie stało i ostatecznie delegaci będą mogli wybierać spośród dwóch kandydatów.

Cezary Kulesza to 59-letni przedsiębiorca i wieloletni prezes Jagiellonii Białystok. W ostatnich latach był też wiceprezesem PZPN do spraw piłkarstwa profesjonalnego. Sam był piłkarzem, występował na pozycji ofensywnego pomocnika, ale prawdziwą karierę zrobił w biznesie. Jego specjalnością jest branża muzyczna, w której wydawał płyty gwiazd disco polo: zespołu Boys czy Zenka Martyniuka. Szło mu na tyle dobrze, że trafił na listę 100 najbogatszych Polaków magazynu "Forbes" z majątkiem 515 milionów złotych.

Marek Koźmiński to również dotychczasowy wiceprezes PZPN, w którym odpowiedzialny jest za sprawy międzynarodowe. Podobnie jak Kulesza może pochwalić się sukcesami w biznesie (Koźmiński działa w nieruchomościach), ale jego przewagą jest kariera piłkarska. Kandydat następcę Zbigniewa Bońka zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, później grał też przez lata w reprezentacji Polski (zagrał wszystkie 3 mecze na Mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku), a także występował z powodzeniem w zagranicznych ligach. Większość czasu spędził we Włoszech (m.in. Brescia i Udinese).

Wyniki wyborów na prezesa PZPN. Przecieki, typy i oficjalne rezultaty

Wyniki wyborów na prezesa PZPN kilka miesięcy temu wydawały się przesądzone. Faworytem był Koźmiński, który uchodzi za prawą rękę Zbigniewa Bońka. Przez lata wydawało się, że to właśnie były reprezentant kraju zastąpi legendę m.in. Juventusu Turyn. Po kiepskiej końcówce kadencji obecnego prezesa (nietrafione decyzje personalne z wyborem selekcjonerów, kompromitacja reprezentacji na Euro 2021), a także pasywnej postawie samego Koźmińskiego teraz wydaje się niemal pewne, że następcą Bońka nie zostanie jego faworyt. Bukmacherzy stawiają na Cezarego Kuleszę, który - jak podaje m.in. znany z dobrych informacji płynących ze świata piłkarskiego Krzysztof Stanowski - zagwarantowal sobie już poparcie wystarczającej liczby delegatów.

Wyniki wyborów poznamy w okolicach południa, na żywo będzie można je śledzić w naszej relacji na radiozet.pl.

Zasady wyboru prezesa PZPN

Nowego prezesa PZPN wybierze 118 delegatów: 60 z wojewódzkich związków piłki nożnej, 50 przedstawicieli klubów Ekstraklasy i 1. ligi (zespoły ekstraklasowe mają 2 głosy), 3 ze Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, 2 przedstawicieli futbolu kobiecego, 2 futsalu i jeden delegat reprezentujący środowisko sędziowskie.

By wygrać w pierwszej turze, potrzeba 50 procent głosów plus jeden.

Prezes PZPN - co może? Jakie ma kompetencje?

Choć wielu kibiców uważa, że prezes PZPN może w polskiej piłce wszystko, to prawda jest zupełnie inna. Rozgrywki w dużej mierze rządzą się same, a prawdziwą domeną szefa piłkarskiej centrali jest reprezentacja. To prezes PZPN wybiera i zwalnia selekcjonera reprezentacji i odpowiada za organizację pracy najważniejszej drużyny w kraju. I to będzie pierwsze zadanie nowego prezesa: uspokojenie sytuacji wokół reprezentacji narodowej. Po 3 wrześniowych meczach eliminacyjnych do Mundialu w Katarze być może będzie trzeba podjąć decyzję o zwolnieniu Paulo Sousy (lub on sam odejdzie, o czym już teraz spekulują media), a także wybrać następcę.

Wybory prezesa PZPN na żywo

Od samego rana w środę 18 sierpnia redakcja radiozet.pl będzie relacjonować na żywo wszystko to, co dzieje się na zjeździe PZPN. Wybory powinny rozpocząć się około godziny 11.