Zamknij

Andrzej Duda obiecuje budowę potęgi Górnika Wałbrzych

04.07.2020 13:30
Andrzej Duda obiecuje budowę potęgi Górnika Wałbrzych
fot. PAP

Andrzej Duda podczas spotkania w Wałbrzychu obiecał odbudowę stadionu miejscowego Górnika i wyraził przekonanie, że wkrótce uda się wprowadzić ten zespół do ekstraklasy.

Kampania prezydencka 2020 wkracza w decydującą fazę. Ostatnie sondaże oscylują wokół remisu ze wskazaniem, raz na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę, a raz na kandydata opozycji Rafała Trzaskowskiego. Obaj panowie od początku drugiej tury objeżdżają kraj, wiedząc, że o losach wyborów może przesądzić każdy głos. W sobotę urzędujący prezydent był w Wałbrzychu, gdzie przekonywał m.in. o konieczności stworzenia potęgi miejscowego Górnika.

- Tu w Wałbrzychu jest wielka ambicja, by odbudować stadion Górnika Wałbrzych. Doskonale z mojej młodości znam czasy, gdy Górnik grał w pierwszej lidze. Czas, by to miasto miało swoją drużynę, która może rywalizować z najlepszymi - mówił Andrzej Duda.

Odbudowa stadionu Górnika Wałbrzych

Przed kilkoma dniami z podobnym postulatem i apelem do prezydenta miasta Romana Szełemeja wyszedł szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Miasto miałoby przeznaczyć część pieniędzy otrzymanych w ramach  tzw. tarczy kryzysowej na budowę stadionu - ok. 10 mln z 24,5 mln, które wpłynęły do kasy ratusza - a resztę "dorzuci" Ministerstwo Sportu.

- Efektem rozmów pani minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk z działaczami sportowymi i samorządowcami z Wałbrzycha jest deklaracja: (…) jeśli Wałbrzych podejmie decyzję o przekazaniu części środków na remont stadionu, to minister sportu przekaże pozostałą cześć potrzebną do tego, aby ten obiekt został przywrócony do użytkowania, aby zostały przywrócone jego funkcje sportowe - mówił Dworczyk.

Górnik Wałbrzych w ekstraklasie?

Górnik Wałbrzych występował w ekstraklasie, wcześniej w I Lidze, w latach 1983-1989. W swoim debiutanckim sezonie w elicie zajął 6. miejsce, a Włodzimierz Ciołek z 14 golami został królem strzelców. Tę samą pozycję klub wywalczyła w rozgrywkach 1985/1986. Dwukrotnie był w półfinale Pucharu Polski - 1955 i 1988.

Przed rokiem Górnik Wałbrzych wycofał się z rozgrywek IV Ligi. Obecnie występuje w A klasie.

Morawiecki: Lepszy Białystok, niż Madryt

To nie pierwszy raz, kiedy tematy piłkarskiej pojawiają się w kampanii prezydenckiej 2020. Nie jest tajemnicą, że Prawo i Sprawiedliwość rzuciło wszystkie siły, by pomóc swojemu kandydata w walce o reelekcję. Przed kilkoma dniami w Białymstoku głowę państwa wspierał premier Mateusz Morawiecki, który przy okazji zachęcał młodych piłkarzy Jagiellonii, by nie wyjeżdżali z miasta do Barcelony, Madrytu czy Manchesteru.

- Robimy takie projekty, przede wszystkim po to, żeby ci młodzi piłkarze nie musieli myśleć o karierze w Manchesterze, Barcelonie czy w Madrycie. Żeby dla nich marzeniem było grać w Białymstoku albo w innych miastach Polski, tam, gdzie się urodzili, tam gdzie się wychowali, w tych miastach, które kochają - mówił szef rządu wizytujący akademię Jagiellonii.

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP/wpolityce.pl/Onet/TVN24