Zamknij

Witold Bańka: kim jest minister sportu i kandydat na szefa WADA? [RODZINA, OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]

Paweł Żurek
14.05.2019 11:02
Witold Bańka: kim jest minister sportu i kandydat na szefa WADA [RODZINA, OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Witold Bańka, minister sportu w rządzie Mateusza Morawieckiego, już niebawem może zostać ogłoszony szefem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. U nas dowiecie się więcej o polskim polityku i byłym lekkoatlecie. Sprawdźcie co wiadomo o rodzinie Witolda Bańki, od kiedy sprawuje on funkcję ministra sportu oraz co znalazło się w jego oświadczeniu majątkowym.

Co wiadomo o Witoldzie Bańce, ministrze sportu i kandydacie na szefa WADA? Kim jest Witold Bańka? Ile zarabia szef resortu? Co znalazło się w jego oświadczeniu majątkowym? Odpowiedzi na te pytania dotyczące Witolda Bańki znajdziecie w naszym artykule.

>> Witold Bańka: Finansowanie sportu osób z niepełnosprawnościami na bardzo wysokim poziomie

Witold Bańka: kim jest kandydat na szefa WADA? [WIEK, WZROST]

Witold Bańka urodził się 3 października 1984 w Tychach. Ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach, gdzie studiował politologię.

 Bańka jest też byłym lekkoatletą i wielokrotnym reprezentantem Polski. Specjalizował się w biegach na 400 metrów, i to właśnie podczas startów na tym dystansie udawało mu się osiągnąć najlepsze wyniki – w tym m.in. brązowy medal na igrzyskach w Osace. Najlepszy czas Witolda Bańki na tej odległości to 46,11 sekund. 

 W 2012 Bańka oficjalnie zakończył karierę sportową, po czym działał m.in. w branży PR i mediów.

>> Rada Europy zatwierdziła kandydaturę Witolda Bańki na prezydenta WADA

Witold Bańka: rodzina [RODZICE, ŻONA, DZIECI]

Witold Bańka ma żonę Monikę, z którą doczekał się trojga dzieci: Doroty, Jana i Jakuba. 

Bańka pochodzi z lekkoatletycznej rodziny. Jego matka Jolanta Harasimowicz była biegaczką, a ojciec Ryszard trenował 800 m.

>> Ile będzie zarabiać Witold Bańka, jeśli zostanie szefem WADA?

Minister sportu: Witold Bańka [WADA]

Witold Bańka ministrem sportu został 16 listopada 2015 roku. To o tyle niespodziewana nominacja, że były lekkoatleta miał w momencie jej ogłoszenia jedynie 31 lat. 

W kwietniu 2016 został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W maju 2017 nominowano go na członka Komitetu Wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jako przedstawiciela 47 krajów członkowskich Rady Europy. Jego kandydatura na tę funkcję została jednogłośnie poparta przez wszystkie państwa reprezentowane w Europejskim Komitecie Ad Hoc ds. WADA (CAHAMA).

11 grudnia 2017 objął dotychczasowe stanowisko ministerialne w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego.

Pełniąc funkcję ministra, Witold Bańka był inicjatorem powstania Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), uruchomienia rządowego programu „Klub” i programu team100 oraz reaktywacji programu „Szkolny Klub Sportowy” (SKS). W 2018 został kandydatem na przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej.

>> Witold Bańka kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

Witold Bańka: oświadczenie majątkowe

Minister sportu Witold Bańka w swoim oświadczeniu majątkowym podał, że jest właścicielem domu o powierzchni 180 m kw.. Na koncie zgromadził oszczędności w wysokości 134,5 tys. zł.

Wiemy też, że w 2017 roku za pracę w MSiT blisko 223 tys. zł (19 tys. zł miesięcznie).

RadioZET.pl/PZ