Oświadczenie i 50 tys. dla POLIN. Wisła Kraków reaguje po derbach z Cracovią

Krzysztof Sobczak
20.03.2019 13:04
Oświadczenie Wisły Kraków po derbach z Cracovią
fot. PAP

Wisła Kraków wydała oświadczenie, a prezes klubu Jarosław Królewski zdecydował o wpłacie 50 tysięcy złotych na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. To efekt antysemickich przyśpiewek fanów "Białej Gwiazdy" podczas derbowego spotkania z Cracovią.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

W trakcie meczu kibice Wisły Kraków spalili flagę przyjezdnych, a część z nich zaintonowała przyśpiewkę "Żydy palą się". Klub w komunikacie stanowczo odciął się od zachowania grupki swoich fanów, ale jednocześnie podkreślił, iż była to ich reakcja na prowokacje płynące z sektora gości.

"Niedopuszczalne, naganne i nieprzemyślane zachowanie części kibiców naszego Klubu było odpowiedzią, niebędącą częścią zorganizowanego dopingu, na prowokację ze strony fanów Cracovii, którzy mimo braku zgody ze strony organizatorów niedzielnego meczu wnieśli i wyeksponowali flagę odnoszącą się do grupy chuligańskiej „Jude Gang”. Następnie użyli zakazanej i niebezpiecznej pirotechniki, równocześnie podpalając wniesione na stadion materiały i demolując stadion przy Reymonta" - czytamy.

"Wisła Kraków SA zamierza aktywnie edukować swoich kibiców w celu ostatecznego wyeliminowania wszelkich niepożądanych zachowań widocznych na trybunach. W tym celu planowane jest m. in. przekazanie środków finansowych na akcję informacyjną organizowaną we współpracy z instytucjami do tego powołanymi" - napisano.

Wisła Kraków przeznaczy 50. tys zł dla POLIN

Prezes Wisły Kraków Jarosław Królewski, jeszcze przed oświadczeniem, za pośrednictwem Twittera zapowiedział, że pomimo kłopotów finansowych "Biała Gwiazda" przeznaczy 50 tysięcy złotych na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

W meczu 26. kolejki ekstraklasy Wisła Kraków pokonała na własnym stadionie Cracovię 3:2.

RadioZET.pl/Wisła Kraków SA/KS