Zamknij

Ważny krok UEFA ws. Białorusi. Decyzja mogła być tylko jedna

Maciej Walasek
27.05.2022 19:11
Alaksandr Łukaszenka
fot. Jan KUCHARZYK/East News

Zespoły z Białorusi i Ukrainy nie będą grać przeciwko sobie w jakichkolwiek rozgrywkach w sezonie 2022/23 UEFA - poinformował w piątek Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej. W komunikacie potwierdzono, że losowania przyszłych rozgrywek będą zrealizowane w taki sposób, aby kluby Białorusi i Ukrainy nie mogły trafić na siebie w żadnej fazie turniejów piłkarskich.

"Dzisiejsza decyzja ma zapewnić płynny przebieg rozgrywek UEFA. Została podjęta, gdyż z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, w który zaangażowana jest także Białoruś, nie można zapewnić bezpieczeństwa drużynom, działaczom i wszystkim innym uczestnikom" - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie zaznaczono, że decyzja UEFA ws. klubów z Białorusi i Ukrainy jest tymczasowa. "Komitet Wykonawczy UEFA pozostanie w gotowości, aby zwoływać kolejne spotkania w celu ponownej oceny sytuacji prawnej i faktycznej w miarę jej rozwoju i podejmowania dalszych decyzji w razie potrzeby".

Kluby z Ukrainy nie będą grać z białoruskimi zespołami. UEFA zdecydowała

UEFA potwierdziła również decyzję z 28 lutego 2022, gdy razem z FIFA zawiesiła reprezentację Rosji i kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Wykluczenie z europejskich pucharów w sezonie 2022/23 powtórnie otrzymało moc prawną 2 maja. Rosyjskie starania o organizację turniejów Euro, których finały zaplanowano na lata 2028 i 2032 również zostały uznane za bezzasadne w świetle sytuacji politycznej.

Sankcje dotyczą zespołów narodowych Rosji we wszystkich niższych kategoriach wiekowych.

RadioZET.pl/PAP