Zamknij

Ważne zmiany w Lidze Mistrzów. To zrewolucjonizuje rynek transferowy?

Krzysztof Sobczak
10.01.2019 18:12
Puchar Ligi Mistrzów
fot. pixathlon / M.I.S/REPORTER

Jeden niekorzystny przepis rzutował na całe zimowe okienko transferowe. Teraz może być inaczej, bo UEFA wprowadziła istotne zmiany w regulaminie Ligi Mistrzów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

W przerwie zimowej - po fazie grupowej, a przed 1/8 finału - wszyscy uczestnicy fazy pucharowej mogli dokonać trzech zmian w kadrach. Problem w tym, że poszczególni piłkarze nie mogli wcześniej występować w europejskich pucharach. Nowy regulamin znosi ten zapis.

Co to oznacza? Do tej pory zawodnicy, którzy jesienią występowali w Lidze Mistrzów, a zimą zmienili barwy i przenieśli się do innego klubu uczestniczącego w tych rozgrywkach, na wiosnę nie mogli w nich występować. Do listy można było za to dopisać tylko jednego zawodnika, który wcześniej grał w drużynie z Ligi Europy. To sprawiało, że czołowi zawodnicy wstrzymywali się z decyzją o transferze do lata. Krótko mówiąc: nowe regulacje mogą zrewolucjonizować zimowe okno transferowe.

Inne zmiany w Lidze Mistrzów

UEFA wprowadziła jeszcze inne zmiany. Najciekawsza dotyczy finału, bowiem trenerzy będą mogli posadzić na ławce rezerwowych aż dwunastu, a nie jak do tej pory siedmiu piłkarzy. W dogrywce - podobnie jak to miało miejsce na mistrzostwach świata w Rosji - będzie można dokonać czwartej zmiany. Wszystkie mecze fazy pucharowej mają rozpoczynać się o 21, z możliwością dokonania korekty w przypadku meczów rozgrywanych na dalekim wschodzie (w Rosji, Azerbejdżanie itp.).

RadioZET.pl/KS