Zamknij

Warszawski klub AKS Zły z nagrodą UEFA za promowanie równości w futbolu

25.09.2019 11:16
AKS Zły
fot. Twitter

Występujący na siódmym szczeblu rozgrywek ligowych Alternatywny Klub Sportowy Zły został laureatem nagrody Europejskiej Unii Piłkarskiej UEFA Grassroots Award. Warszawski AKS doceniono za promowanie równości i zapewnienie powszechnego dostępu do futbolu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Klub założony został w 2015 roku na warszawskiej Pradze przez kibiców i jest zarządzany przez nich, sportowców i trenerów, którzy chcą uczestniczyć w projekcie.

- Chcemy, żeby do futbolu dostęp mieli wszyscy. Nieważne, skąd są, jaki mają kolor skóry, preferencje seksualne, nie liczą się płeć i poziom sportowy - powiedział członek zarządu Waldemar Grygiel.

Alternatywny Klub Sportowy Zły laureatem nagrody UEFA

W klubie są drużyny piłkarskie kobiet i mężczyzn oraz sekcja koszykarska. Organizowane są darmowe treningi dla uchodźców, są też zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Większość pracowników to wolontariusze, pensje otrzymują jedynie trenerzy.

- Promowanie równości jest bez wątpienia jedną z naszych najmocniejszych stron. To jest też widoczne w składzie zarządu i członków - liczba kobiet i mężczyzn jest praktycznie równa - podkreślił współzałożyciel Złego Piotr Maniszewski.

Podczas meczów zakazane jest też przeklinanie czy głoszenie jakichkolwiek rasistowskich czy homofobicznych treści. - Staramy się być klubem promującym pozytywne zachowanie - dodał Grygiel.

UEFA Grassroots Awards przyznawane są od 2010 roku. Można otrzymać je za szczególne działania w dziedzinie upowszechniania sportu i walki z dyskryminacją. Kandydaci do nagrody zgłaszani są przez krajowe federacje piłkarskie w Europie. Później specjalne organy UEFA (Grassroots Panel i Komitet Rozwoju i Wsparcia Technicznego) wydają rekomendacje, a wszystko zatwierdza Komitet Wykonawczy UEFA.

RadioZET.pl/PAP/AN