Zamknij

"Walczymy o całą Europę". Ważny apel ukraińskiego pływaka

20.06.2022 12:43
"Walczymy o całą Europę". Ważny apel ukraińskiego pływaka
fot. AP/Associated Press/East News

Mychajło Romanczuk, który z najlepszym czasem awansował do finału mistrzostw świata w pływaniu w Budapeszcie, po swoim starcie przypomniał o wojnie, która toczy się na terenie jego kraju. "Walczymy nie tylko o Ukrainę, ale o całą Europę" - podkreślił. 

Mychajło Romanczuk z najlepszym czasem awansował do finału na 800 metrów stylem dowolnym mistrzostw świata w Budapeszcie. Po starcie przypomniał o tym, co dzieje się na Ukrainie.

-Jeśli ktoś mówi, że sport to nie polityka, to nie jest w porządku. Sport to najlepsza polityka - dodał Romanczuk, srebrny i brązowy medalista ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

25-letni pływak pochodzi z miasta Równe na Wołyniu. Po wybuchu wojny przeniósł się do Magdeburga, gdzie trenuje razem ze swoim największym rywalem Florianem Wellbrockiem. W poniedziałkowych kwalifikacjach na 800 metrów stylem dowolnym zajęli dwie czołowe lokaty, a Ukrainiec z wynikiem 7.44,75 wyprzedził Niemca tylko o 0,05 s.

Romanczuk jest dwukrotnym medalistą igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. 26-letni zawodnik wywalczył już srebro na czempionacie w Budapeszcie i koreańskim Gwanju.

RadioZET.pl/PAPaf/ cegl/