Zamknij

PZPN łamie prawa człowieka? Zaskakująca rada z Rosji dla Macieja Rybusa

22.06.2022 07:47
Maciej Rybus
fot. Piotr Szczepanski/REPORTER/EastNews

Maciej Rybus powinien zastanowić się nad złożeniem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu - powiedział dyrektor generalny Związku Zawodowego Piłkarzy w Rosji Aleksandr Zotow. To kolejny ze skandalicznych komentarzy ws. wykluczenia zawodnika Spartaka z reprezentacji Polski.

Maciej Rybus ze względu na rodzinę, nie bacząc na wojnę w Ukrainie, postanowił pozostać w Rosji i w połowie czerwca podpisał 2-letni kontrakt ze Spartakiem Moskwa. To wywołało lawinę komentarzy i doprowadziło do kolejnych decyzji, tym razem ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej. W poniedziałek w komunikacie przekazano, że Czesław Michniewicz nie będzie powoływał 32-latka do reprezentacji kraju i nie zabierze go na mistrzostwa świata w Katarze bez względu na jego postawę w klubie.

Decyzja selekcjonera zgodna jest z wolą opinii publicznej w Polsce, ale - co zrozumiałe - budzi niesmak w kraju zbrodniarza Władimira Putina. To z kolei skłania kolejne osoby do wygłaszania coraz bardziej zaskakujących, by nie powiedzieć absurdalnych opinii. Deputowany Dumy Państwowej Dmitrij Swiszczow zaproponował Rybusowi podjęcie działań zmierzających do przyznania mu rosyjskiego obywatelstwa. Jeszcze dalej poszedł dyrektor generalny Związku Zawodowego Piłkarzy w Rosji Aleksandr Zotow, który radzi byłemu piłkarzowi Legii, Lyonu czy Lokomotiwu, by... złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).

Sprawa Rybusa trafi do ETPC?

- Zawodnicy nie mają umowy o pracę z reprezentacjami narodowymi. Nikt nie może zmusić Polaków do powołania zawodnika. Może to być decyzja trenera i federacji - stwierdził Zotow. - Być może gracz powinien zwrócić się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Moim zdaniem to dyskryminacja. To właśnie widzimy dzisiaj w sporcie, który nakłada się sankcje ze względu na narodowość - dodał.

Maciej Rybus nie chciał komentować decyzji Czesława Michniewicza.

RadioZET.pl/matchtv.ru