Zamknij

Vichai Srivaddhanaprabha - niemedialny, a uwielbiany. Kim był właściciel Leicester?

Krzysztof Sobczak
29.10.2018 11:36
Vichai Srivaddhanaprabha zginął w katastrofie śmigłowca
fot. PAP/EPA

Vichai Srivaddhanaprabha zginął tragicznie w katastrofie prywatnego śmigłowca, do której doszło po sobotnim spotkaniu Leicester City - West Ham United. Kim był właściciel "Lisów", na czym się wzbogacił - majątek, firma, rodzina.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Podziwiałem Cię jako lidera, jako ojca, jako człowieka - napisał Kasper Schmeichel po śmierci Vichaia Srivaddhanaprabhy. W podobnym tonie o zmarłym Tajlandczyku wypowiadają się wszyscy - od obecnych i byłych piłkarzy przez kibiców po rywali.

Zobacz także

Vichai Srivaddhanaprabha - kim był właściciel Leicester?

61-letni Vichai Srivaddhanaprabha był Tajlandczykiem o chińskich korzeniach, założycielem grupy King Power - sieci sklepów bezcłowych, która w ciągu 30 lat wyrosła na potentata w tej branży. Obecnie jest warta 3,8 miliarda dolarów.

Czwórka jego dzieci również zatrudniona jest w konsorcjum. W szumie informacyjnym po tragedii spekulowało się, że wśród ofiar mogli być córka Voramas oraz syn, dyrektor sportowy Leicester Aiyawatt. Te informacje się nie potwierdziły.

Vichai Srivaddhanaprabha - właściciel i filantrop

Miliardem przejął Leicester City w 2010 roku, kiedy klub występował na zapleczu Premier League. Sześć lat później "Lisy" były już mistrzami Anglii, co uznano za jedną z największych sensacji współczesnego futbolu.

Vichai budował swój zespół inaczej niż szejkowie czy multimiliarderzy z Rosji. Nie oczekiwał sukcesu "na już", nie wydawał ogromnych kwot na piłkarzy, nie wywierał presji na trenerów i swoich piłkarzy. Nie udzielał się medialnie, wszystkie sprawy załatwiał poza kamerami, nie działał nerwowo. To przyniosło piorunujący efekt.

Prywatnie Tajlandczyk był bardzo szanowaną postacią, filantropem, który wielokrotnie wspierał finansowo szpitale dziecięce i uniwersytety, fundował "wyprawkę" dla kibiców, a piłkarzom, z okazji zdobycia mistrzostwa Anglii, kupił luksusowe auta.

Najbliższe spotkanie Leicester City z Southampton miało odbyć się we wtorek na King Power Stadium z Southampton. Mecz został odwołany, a zamiast tego na obiekcie zostanie wystawiona księga kondolencyjna. Wcześniej hołd właścicielowi "Lisów" oddali piłkarze, inne kluby oraz kibice, którzy składali wieńce i flagi pod stadionem byłego mistrza Anglii.

Katastrofa śmigłowca właściciela Leicester

Do katastrofy prywatnego śmigłowca Vichaia Srivaddhanaprabhy doszło w sobotę po spotkaniu Leicester City - West Ham United. Tuż po starcie maszyna runęła na parking przy King Power Stadium i stanęła w płomieniach. W wypadku zginęło pięć osób, w tym polska pilotka Izabela Lechowicz.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/The Sun/Polsat Sport/KS