Zamknij

Ukraińskie kluby wznowią rozgrywki na terenie swojego kraju? Decyzja niebawem

27.05.2022 21:34
Ukraińskie kluby wznowią rozgrywki na terenie swojego kraju? Decyzja niebawem
fot. OZAN KOSE/AFP/East News

Władze większości klubów ukraińskich zadeklarowały, że chcą wznowić sezon na Ukrainie, a nie za granicą – w Turcji, czy w Polsce. Przeciwko grze na terenie kraju, w którym od trzech miesięcy trwa wojna, jest m.in. Szachtar i Dynamo Kijów.

Sezon ligi ukraińskiej 2022/23 rozpocznie się mniej więcej w połowie sierpnia - takie wnioski wyciągnięto podczas piątkowego spotkania prezesów klubów z Ukrainy. Według Igora Burbasa , dziennikarza kanałów Football TV, w przyszłym sezonie w UPL nadal będzie grać 16 klubów. Desna i Mariupol przegapią sezon z powodu zniszczonej infrastruktury, ale utrzymają swoje miejsce w pierwszej lidze. Miejsce tych dwóch drużyn zajmą liderzy drugiej ligi – Metalist Charków i Krywbasa Krzywy Róg.

Spośród 16 ukraińskich klubów, które zagrają w ekstraklasie, 11 chce rozpocząć sezon na Ukrainie. Tylko uczestnicy europejskich pucharów - Szachtar, Dynamo, Dnipro-1, Zoria i Worskla -wolą grać za granicą. Argumentem za przeniesieniem się za granicę jest to, że część piłkarzy nie przyjedzie na Ukrainę, dopóki w kraju trwa wojna.

"Liga ma pokazać, że Ukraina żyje"

Prezesi klubów podczas spotkania przedstawiali możliwe scenariusze wznowienia ligowej rywalizacji. Póki co, wiadomo jedynie, że liga ruszy. „To ma pokazać, że Ukraina żyje” – napisał na Twitterze Piotr Słonka, ekspert ds. Ukrainy i piłki w tym kraju, prowadzący na Twitterze konto BuckarooBanzai i dodał: „Będzie nowy przetarg na prawa TV do ligi, są chętni na jej pokazywanie”.

Dynamo Kijów, które opowiedziało się przeciwko grze na terenie Ukrainy, jest w stanie zgodzić się tylko na grę w Kijowie. Za to kluby z regionów zachodnich chcą grać tylko na zachodzie Ukrainy.

Liga ukraińska zawiesiła rozgrywki tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Część klubów, jak np. Dynamo Kijów i Szachtar, zorganizowało trasy charytatywne, w trakcie których zbierano pieniądze na ofiary wojny. 

RadioZET.pl/Ukrinform/PAB