Finał MŚ U20: Ukraina mistrzem świata do lat 20!

15.06.2019 20:00

Finał MŚ U20 Ukraina - Korea Południowa w Polsce: Ukraina zdobywa mistrzostwo świata do lat 20! Mimo że Koreańczycy wyszli na prowadzenie 1:0 po wykorzystanym przez Lee Kangina już w piątej minucie meczu rzucie karnym, to po dwóch golach Vladyslava Supriagy i jednej bramce Giorgiego Tsitaishviliego, to Ukraińcy wygrali ten mecz 3:1.

Ukraina -Korea Południowa U20 fot. EPA/PAP

Reprezentacja Ukrainy po raz pierwszy w historii została mistrzem świata w piłce nożnej do lat 20. Po niezwykle emocjonującym finałowym spotkaniu z reprezentacją Korei Południowej podopieczni Oleksandra Petrakova pokonali "Tygrysy z Azji" 3:1.

Ukraina została mistrzem świata U20: Przebieg meczu

Pierwsza połowa meczu zaczęła się korzystnie dla Koreańczyków. Po tym jak w piątej minucie starcia w polu karnym Ukrainy przewrócił się Kim Se-yun, sędzia zdecydował się sprawdzić całą sytuację na wideopowtórkach VAR. Zdaniem arbitra z USA, Ismaila Elfatha, koreański pomocnik był faulowany na linii pola karnego, w związku z czym zdecydował się wskazać na "wapno". Do jedenastki stanął wychwalany przez światowe media 18-letni pomocnik Valencii, Lee Kangin, który za chwilę pewnie pokonał bramkarza Ukraińców - Andriya Lunina.

Do końca pierwszej części spotkania to Korea Południowa była lepszym zespołem, jednak w 34. minucie meczu po zamieszaniu w polu karnym wyrównującą bramkę dla "żółto-niebieskich" strzelił Vladyslav Supriaga. Napastnik Dynama Kijów otrzymał piłkę na bliskiej odległości od bramki zupełnie przypadkowo, lecz z wyczuciem i dużym spokojem pokonał golkipera Korei - Lee Gwangyeona.

W drugiej połowie pojedynku oglądaliśmy prawie wyłącznie popisy Ukraińców. Już w 53. minucie świetną, solową akcję prawą stroną boiska poprowadził Yukhym Konoplia. Prawy obrońca wyłożył piłkę jak na tacy strzelcowi pierwszej bramki dla naszych wschodnich sąsiadów, Supriaga przyjął futbolówkę i pewnym, plasowanym strzałem w dłuższy róg bramki pokonał Lee Gwangyeona po raz drugi.

Podopiecznych Jeong Jeong-yonga dobił Giorgi Tsitaishvili. Ukrainiec odebrał piłkę jednemu z piłkarzy reprezentacji Korei Południowej, po czym pognał na bramkę co sił, zwiódł dwóch obrońców i mocnym strzałem po ziemi w prawy róg pokonał golkipera Azjatów jako ostatni.

Ukraina - Korea Południowa: Ukraińcy pokonali Koreańczyków w finale MŚ U20 w Polsce

Do końca meczu Korea próbowała jeszcze zagrozić drużynie "żółto-niebieskich", jednak ich starania na nic się nie zdały. W szóstej minucie doliczonego czasu gry sędzia zakończył spotkanie, a Ukraina po raz pierwszy w historii została mistrzem świata w piłce nożnej do lat 20.

Oto zapis z relacji finałowego meczu MŚ U20 Ukraina - Korea Południowa:

FT

Koniec meczu! Ukraina mistrzem świata w piłce nożnej do lat 20! Serdecznie dziękujemy za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania i zapraszamy na nasze kolejne relacje. Do zobaczenia!

90+6'

Lee Kangin uderzył na bramkę, ale mocno niecelnie.

90+5'

Ostatnia szansa dla Koreańczyków na zdobycie bramki: rzut wolny dla Azjatów.

90+4'

Korea walczy do końca: próbuje teraz swojego szczęścia dłuższym atakiem pozycyjnym.

90+1'

Sędzia doliczył pięć minut do regulaminowego czasu gry. Korea miała szansę na bramkę z rzutu rożnego, jednak Jae-Ik Lee nie zdołał przeciąć dośrodkowania.

89'

Goool dla Ukrainy! 3:1. Świetną kontrę i solową akcję przeprowadził Tsitaishvili, który mocnym, plasowanym strzałem pokonał bramkarza Korei Południowej.

88'

Ostatnia zmiana w reprezentacji Ukrainy: Sergiy Buletsa opuści boiska w zamian za Oleksiiego Kaschchuka.

86'

Żółta kartka dla Konoplii.

85'

Dwa strzały w stronę bramki Ukraińców oddał teraz Oh Se-Hun: pierwszy po dośrodkowaniu Hwanga, drugi po wrzutce Lee Kangina, lecz Lunin ostatecznie złapał piłkę w ręce..

84'

Walczy Korea o zdobycie bramki, jednak ich akcja kończy się autem bramkowym. Do końca regulaminowego czasu gry pozostało Azjatom zaledwie sześć minut.

82'

Kolejny atak Ukraińców: solowa akcja Sykana zakończona podaniem do Buletsy, którego strzał został zblokowany przez obrońców Korei. Rzut rożny "żółto-niebieskich" niewykorzystany, po tym jak piłkę wybił daleko przed siebie Lee Gwangyeon.

80'

Zmiana w reprezentacji Korei Południowej: za Choi Juna na murawie pojawia się Kyu-hyeok Lee.

78'

Na bramkę Lunina po dośrodkowaniu próbował głową uderzyć Oh Se-Hun, lecz przymierzył wysoko nad bramką. Co więcej napastnik sfaulował Korniienko, za co otrzymał żółtą kartkę.

76'

Bardzo dobra akcja Koreańczyków, przed szansą strzału stanął Hwang, lecz został zablokowany. Rzut rożny dla Azjatów niewykorzystany.

74'

Problemy ze zdrowiem ma teraz Oleksandr Safronov, piłkarz pokazuje, że chciałby opuścić boisko, lecz jego koledzy namawiają go, by wstrzymał się ze swoją decyzją. Co za sceny na widzewskim stadionie! Ukraińcy wracają do gry z Safronovem w składzie.

73'

W pole karne Lunina próbował teraz wrzucić piłkę Choi Jun, ale prosto w ręce golkipera "żółto-niebieskich".

72'

Akcję przeprowadzili teraz z kolei Ukraińcy, na bramkę uderzał Buletsa, ale Lee Gwangyeonowi udało się skutecznie wyłapać futbolówkę.

70'

Świetna wrzutka Lee Kangina z rzutu rożnego, dobre uderzenie głową Kim Jung-Mina i fenomenalna interwencja Lunina. Bramkarz Ukraińców uratował swoją reprezentację przed stratą gola!

69'

Rzut wolny dla Koreańczyków: piłkę dośrodkował Lee Kangin, w polu karnym rozpętała się istna walka o piłkę, ale tylko rzut rożny dla Azjatów.

68'

Ponownie w natarciu Ukraińcy, w pole karne znowu próbował wejść Korniienko, jednak dobrze tym razem zainterweniowali obrońcy Korei.

65'

Dobra akcja Ukrainy: Korniienko zebrał bezpańską piłkę przed polem karnym rywala i uderzył z siedemnastego metra w stronę Lee Gwangyeona. Piłka minimalnie minęła lewy słupek bramki.

63'

Z kolei w reprezentacji Korei Południowej na murawie za Cho Young-Wooka pojawił się Sejin Jeon.

63'

I tak też się dzieje: Danylo Sikan pojawia się na boisku za Vladyslava Supriagę.

62'

Ucierpiał podczas jednego ze starć z obrońcami Korei strzelec dwóch goli dla Ukrainy, Supriaga i wszystko wskazuje na to, że napastnik opuści boisko.

60'

Pod polem karnym Ukraińców od dłuższego czasu byli Koreańczycy, jednak to "żółto-niebiescy" przeprowadzili atak zakończony strzałem. Po kontrze z dystansu uderzył Buletsa, lecz ponownie mocno niecelnie.

57'

Zmiana w reprezentacji Ukrainy: za Oleksiya Khakhlova na murawie pojawia się Maksym Chekh.

56'

Druga żółta kartka dla Korei. Tym razem kartonik obejrzał Lee Jae-Ik.

52'

GOOOL DLA UKRAINY! Supriaga! Świetna, solowa akcja Konoplii, który wyłożył piłkę ukraińskiemu napastnikowi jak na tacy. Ten z kolei pokonał koreańskiego bramkarza dobrym, plasowanym strzałem po dalszym rogu. Mamy dublet Supriagy i prowadzenie Ukraińców!

51'

Ten sam piłkarz próbował również ataku z lewej strony boiska. Buletsa dośrodkował dobrze, mocno, po ziemi, ale Lee Gwangyeon pewnie wybił piłkę przed siebie.

50'

Rzut wolny z niezłej pozycji miała Ukraina, lecz wrzutka Buletsy nie dotarła do adresata.

49'

Próbowała przeprowadzić swoją akcję reprezentacja Korei, ale atak Cho Young-Wooka zakończył się autem bramkowym.

46'

Rozpoczynamy drugą połowę spotkania. W składzie Koreańczyków doszło podczas przerwy do jednej zmiany: na boisku za Kim Se-yuna pojawił się Eom Won-Sang.

HT

Sędzia zakończył pierwszą część spotkania Ukraina - Korea Południowa! Po golach z rzutu karnego Lee Kangina oraz Vladyslava Supriagi na świetlnej tablicy meczu widnieje nam remis 1:1.

45+4'

Z dystansu bardzo dobrą próbę podjął Oh Se-Hun. Minimalnie nad poprzeczką Koreańczyk.

45+1'

Sędzia doliczył cztery minuty do regulaminowego czasu gry. Akcję konstruuje Korea.

43'

Z dystansu próbował za chwilę inny Koreańczyk, Kim Se-yun, lecz strzał Azjaty poszybował wysoko nad bramką Lunina.

42'

Z kolei teraz świetny atak pozycyjny przeprowadziła Korea: Oh Se-Hun pokazał się w bardzo dobrej dwójkowej akcji z Lee Kanginem, jednak ostateczne podanie wyłapał bramkarz Ukraińców - Andriy Lunin.

41'

W posiadaniu piłki cały czas Ukraina, która stara się zdominować środek pola.

38'

Ukraina rozrywa teraz zdecydowanie lepsze spotkanie: z lewej strony pola karnego Koreańczyków znalazł się Korniienko, który, choć miał trzech kolegów do podania, zdecydował się na posłanie dośrodkowania między przeciwników. Zagrożenie zażegnane przez obrońców "Lwów z Azji".

34'

Goool dla Ukraińców! Supriaga całkowicie przypadkowo wszedł w posiadanie futbolówki w polu karnym Koreańczyków, ale z zimną krwią pokonał Lee Gwangyeona. Mamy remis!

34'

Żółta kartka dla Kim Hyun-Woo za faul na Buletsie. Rzut wolny dla Ukrainy z dobrej pozycji.

32'

Z dystansu próbował Buletsa, ale lewy pomocnik Ukraińców przymierzył wysoko nad bramką.

30'

Wreszcie akcja Ukrainy: po wymianie futbolówki bez przyjęcia z piłką na prawej stronie boiska znalazł się Konoplia, który jednak kiepsko wrzucił w pole karne.

28'

Nietypowe sceny na Stadionie Widzewa. Przerwa na picie - tak gorąco dzisiaj w Łodzi!

25'

Był rzut wolny dla Ukrainy, dośrodkowywał tym razem Tsitaishvili, lecz ponownie futbolówkę z pola karnego wybili Koreańczycy.

24'

Dośrodkowanie z kornera wykonywał Buletsa, lecz jego wrzutkę wybił bramkarz Korei.

23'

Po starciu z obrońcą Ukraińców na murawie leżał Lee Kangin, ale wszystko wskazuje na to, że Koreańczyk wróci na boisko.

22'

Wreszcie przyśpieszyła Korea, akcję przeprowadzał ponownie Lee Kangin, ale znów szybko zatrzymany. Ukraina prędko przeszła do kontrataku i wywalczyła sobie rzut rożny.

19'

Ukraińcy starają się konstruować akcje na różnorakie sposoby: dalekimi przerzutami, atakami pozycyjnymi, dominacją w środkowej części pola, ale na razie żadne z tych rozwiązań nie przyniosło "żółto-niebieskim" jakiejkolwiek korzyści.

17'

Z drugiego rogu wbił piłkę w pole karne Buletsa, ale akcja Ukraińców zakończyła się wyłapaniem piłki przez golkipera Korei - Lee Gwangyeona.

16'

Supriaga znalazł się teraz z kolei na prawej stronie boiska i nabił obrońcę Korei na rzut rożny. Dośrodkowanie Tsitaishviliego dobre, ale jedynie wybite na kolejny korner.

13'

Długa piłka w stronę Supriagi, ale przechwycona przez obrońcę Kim Hyun-Woo.

11'

Strzał Buletsy z łatwością wyłapał Lee Gwangyeon.

10'

Akcję dla Korei próbował przeprowadzić Lee Kangin, ale zawodnik Valencii został zatrzymany przez obrońców rywali. W kontrze Ukraińców faulowany był jeden z piłkarzy "żółto-niebieskich". Będzie rzut wolny dla podopiecznych Petrakova.

8'

Po objęciu prowadzenia przez "Tygrysy z Azji" obie drużyny intensywnie walczą o posiadanie piłki w środkowej części boiska.

5'

Goool dla Korei! Lee Kangin pewnie wykorzystuje rzut karny, uderzając w prawy, dolny róg bramki.

4'

Mamy rzut karny, wykonywać go będzie Lee Kangin!

3'

Pierwsza akcja Koreańczyków, z prawej strony boiska był Kim Se-yun, który próbował wrzucać piłkę w pole karne Ukraińców, ale przewrócił się. Sędzia będzie sprawdzać możliwość podyktowania rzutu karnego na powtórce wideo.

1'

Rozpoczynamy mecz! Przy piłce Ukraina.

17:59

Sędzią dzisiejszego spotkania będzie Amerykanin Ismail Elfath.

17:55

Przed nami hymny narodowe obu zespołów.

17:55

Ciekawostką, jeśli chodzi o skład Ukrainy wydaje się być brak w podstawowej jedenastce naszych wschodnich sąsiadów najlepszego strzelca ich drużyny, Danylo Sikana. Napastnik FC Mariupola strzelił na MŚ U20 w Polsce cztery gole.