Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Liga Narodów UEFA. Polska w dywizji A. Ustalono też zasady eliminacji Euro 2020

20.09.2017 23:22
sport

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził regulamin pierwszej edycji piłkarskiej Ligi Narodów, która rozpocznie się jesienią przyszłego roku. O podziale zespołów na cztery dywizje decydować będzie październikowy ranking UEFA. To oznacza, że biało-czerwoni trafią do dywizji A.

Polska fot. PAP

Losowanie grup odbędzie się 24 stycznia w Lozannie. Rozgrywki będą podzielone na cztery dywizje (A, B, C i D) na podstawie październikowego rankingu UEFA.

Jakie zasady?

W każdej z tych dywizji powstaną cztery grupy, które będą się składały z trzech lub czterech zespołów, aby każdy kraj mógł rozegrać po cztery lub sześć meczów (systemem mecz i rewanż). Dywizje A i B będą liczyły po 12 zespołów, C - 15, a D - 16. Faza grupowa zostanie rozegrana od września do listopada 2018. Zwycięzcy grup dywizji A awansują do Final Four. Półfinały i finał zostanie rozegrany w czerwcu 2019 roku.

Zwycięzcy grup w dywizjach B, C i D awansują do wyższych dywizji, kosztem najsłabszych w dywizjach A, B i C.

Co z mistrzostwami Europy?

Oprócz tego UEFA zatwierdziła zasady eliminacji Euro 2020. Rozpoczną się one tym razem wyjątkowo później, bo nie jesienią po mundialu, ale dopiero na wiosnę 2019 roku. Jako, że turniej odbędzie się w 13 krajach, żadne państwo nie otrzyma automatycznej kwalifikacji do turnieju.

Reprezentacje zostaną więc podzielone na 10 grup po 5 lub 6 drużyn. Na mistrzostwa awansują po dwie najlepsze z każdej grupy (tym razem zrezygnowano z baraży), co daje 20 uczestników. Pozostałych czterech wyłonią finały Final Four z każdej z dywizji Ligi Narodów. Jeśli poszczególni zwycięzcy tych rozgrywek zakwalifikują się na Euro poprzez zwyczajne eliminacje, wówczas szansę gry w turniej otrzyma kolejny finalista z FF danej dywizji.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/MP

Oceń