Zamknij

Skandaliczna decyzja UEFA. Pomogła Rosji, na czym ucierpiała Ukraina

01.07.2022 18:16
Aleksander Čeferin
fot. OZAN KOSE/AFP/East News

Działacze UEFA podjęli absurdalną decyzję. Poinformowali oni, że wykluczona ze wszelkich rozgrywek Rosja dostanie punkty bez gry do rankingu UEFA, w efekcie czego Rosjanie wyprzedzili... Ukraińców.

Ranking UEFA jest tworzony w celu porównania drużyn występujących w europejskiej piłce nożnej. To właśnie na ich podstawie tworzone są koszyki w turniejach Mistrzostw Europy oraz dywizje w Lidze Narodów. Ranking decyduje także, ile drużyn z danego kraju ma zagwarantowane miejsce w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Warto zaznaczyć, ze punkty są zliczane na podstawie pięciu ostatnich sezonów europejskich pucharów.

Jeszcze w sezonie 2021/22 rosyjskie kluby, a także reprezentacja Rosji zostały wykluczone z europejskich rozgrywek. Nałożone kary były spowodowane przez zbrojną agresję wojsk Władimira Putina skierowaną w Ukrainę.

UEFA przyznała punkty Rosji za darmo

Wojna wciąż się toczy i nic nie wskazuje na to, by nałożone sankcje miały być zdjęte - rosyjskie kluby dalej nie będą rywalizowały w rozgrywkach Ligi Mistrzów, Ligi Europy czy Ligi Konferencji. Wydawać by się mogło zatem, że nie otrzymają żadnych punktów do rankingu UEFA.

Tymczasem włodarze UEFA postanowili zrobić inaczej i pomóc Rosji. Z góry przyznali oni im 4,333 punktu za nadchodzący sezon. Czemu tyle? Bo dokładnie tyle wynosił najsłabszy wynik Rosjan w ciągu ostatnich pięciu lat.

Nikt nie wie, czemu Rosjanie otrzymali punkty, skoro zostali wykluczeni ze wszystkich europejskich rozgrywek. Absurdu całej sytuacji dodaje fakt, że dzięki darmowym punktom Rosjanie wyprzedzili w rankingu... Ukrainę.

RadioZET.pl