Zamknij

UEFA odpowiada na plotki o Superlidze i grozi czołowym klubom

18.04.2021 19:00
Superliga
fot. PAP/EPA

UEFA opublikowała oficjalny komunikat, w którym wspólnie z ligami z Hiszpanii, Anglii i Włoch odpowiada na plotki dotyczące tzw. Superligi. Federacja grozi, że jeśli czołowe kluby Europy doprowadzą do powstania nowych rozgrywek, wyrzuci je z europejskich pucharów i krajowych lig. Ponadto piłkarze tych klubów nie będą mogli wystąpić w mistrzostwach Europy i świata.

Superliga to rozgrywki, których utworzenia chce 12 klubów. Wśród nich są: Real Madryt. FC Barcelona, Atletico Madryt, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Liverpool, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus. Inicjatywy nie poparły kluby z Francji i Niemiec, na czele z Paris Saint-Germain i Bayernem Monachium.

Rozgrywki miałyby ruszyć już od sezonu 2022/2023 i miałyby przynieść uczestnikom dużo większe zyski. Uczestnictwo w Superlidze oznaczałoby porzucenie Ligi Mistrzów. To oznacza, że najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe pod szyldem UEFA odbywałyby się bez wyżej wymienionych klubów. UEFA robi wszystko, by do tego nie dopuścić i w oficjalnym komunikacie grozi najpotężniejszym.

Federacja w porozumieniu z ligami zagroziła, że jeśli wyżej wymienione kluby doprowadzą do utworzenia Superligi, narażą się na poważne konsekwencje. - Kluby, których to dotyczy, otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych - czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie UEFA.

Pełna treść komunikatu UEFA w sprawie utworzenia Superligi:

"UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej i Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF) i LaLiga oraz Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A dowiedziały się, że kilka angielskich, hiszpańskich i włoskich klubów ma w planach stworzenie nowych, zamkniętych rozgrywek - tzw. Superligi.

Jeśli tak się stanie, chcemy wyraźnie podkreślić, że my - UEFA, angielski FA, RFEF, FIGC, Premier League, LaLiga, Lega Serie A, ale także FIFA i wszystkie nasze federacje członkowskie - pozostaniemy zjednoczeni w naszych wysiłkach, aby powstrzymać ten cyniczny projekt, oparty na interesie kilku wybranych klubów w czasie, gdy społeczeństwo bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje solidarności.

Rozważymy wszystkie dostępne nam środki na wszystkich szczeblach, zarówno sądowych, jak i sportowych, aby temu zapobiec. Piłka nożna opiera się na otwartej rywalizacji i sportowych wartościach.

Jak wcześniej ogłosiła FIFA i sześć federacji, kluby, których to dotyczy, otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych.

Dziękujemy klubom w innych krajach, zwłaszcza klubom francuskim i niemieckim, które odmówiły udziału w Superlidze. Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, aby włączyli się w walkę z takim projektem, jeśli miałby zostać ogłoszony".

Superliga - ZASADY. Jak miałyby wyglądać nowe rozgrywki?

Format Superligi zakłada udział 20 zespołów. Drużyny miałyby zostać podzielone na dwie grupy, w których rywalizowałyby systemem każdy z każdym. Następnie z każdej z grup awans wywalczyłyby cztery najlepsze ekipy, które w dwumeczach rozgrywałyby fazę pucharową (1/4 finału, 1/2 finału). Finał odbyłby się w formie jednego spotkania.

Mecze rozgrywane byłyby w środku tygodnia, pomiędzy spotkaniami ligowymi. Pewny udział w rozgrywkach mieliby wszyscy założyciele.