Zamknij

UEFA grozi piłkarzom, którzy zagrają w Superlidze: "Wykluczymy ich z ME i MŚ"

19.04.2021 18:18
UEFA grozi piłkarzom, którzy zagrają w Superlidze
fot. Jonathan Moscrop/Press Association/East News

Wojciech Szczęsny z Juventusu w związku z przystąpieniem jego klubu do Superligi może nie zagrać w Euro 2021. UEFA, która ostro sprzeciwia się powołaniu tych rozgrywek, zapowiedziała, że będzie dążyć do wykluczenia wszystkich piłkarzy z drużyn-założycieli z ME i MŚ.

  • Wojciech Szczęsny może nie zagrać na Euro 2021
  • UEFA grozi wszystkim piłkarzom, którzy zagrają w Superlidze, wykluczeniem z ME i MŚ
  • Sprawa dotyczy dwunastu najlepszych klubów w Europie, w tym takich graczy jak Cristiano Ronaldo, Kevin De Bruyne, Paul Pogba, Luka Modrić, Sergio Ramos, Harry Kane

Juventus, AC Milan, Inter Mediolan, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Chelsea, Arsenal, Liverpool, FC Barcelona, Real Madryt i Atletico Madryt - te drużyny w niedzielę oficjalnie ogłosiły powstanie Superligi - nowych rozgrywek, w których udział wezmą najsilniejsze drużyny w Europie. W sumie uczestników ma być dwudziestu - trzy ekipy dołączą w późniejszym terminie, a pięciu wyłonią kwalifikacje na podstawie wyników z poprzedniego sezonu. Przystąpienia do Superligi odmówiły Bayern Monachium, Borussia Dortmund i Paris Saint-Germain.

W pierwszym z wymienionych klubów występuje bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny. Jak wynika ze słów szefa UEFA Aleksandra Ceferina, zarówno jemu, jak i wszystkim pozostałym piłkarzom, którzy wezmą udział w Superlidze, grozi wykluczenie z mistrzostw Europy i świata!

Szczęsny nie zagra w Euro 2021?

"Piłkarze, którzy zagrają w drużynach występujących w lidze zamkniętej, otrzymają zakaz udziału w mistrzostwach świata i Euro. Nie będą mogli grać w reprezentacjach narodowych w żadnych meczach" - grzmiał Ceferin.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. "Podjęliśmy już kroki prawne i badamy wszelkie dostępne możliwości" - dodał.

Superliga: FIFA zachęca do dialogu

Sprawa dotyczy na razie tylko UEFA i reprezentacji europejskich, ale nie wiadomo, czy podobne sankcje nie spotkają zawodników z innych kontynentów, w tym m.in. Lionela Messiego, Pierre'a-Emericka Aubameyanga, Heung Min-Sona czy Westona McKenniego. FIFA w swoim oświadczeniu zachęca do dialogu.

"Kluby, których to dotyczy, otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych. Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, aby włączyli się w walkę z takim projektem. Ta uporczywa dbałość nielicznych o swój interes trwa za długo. Wystarczy" - napisano.

Pierwsze mecze Superligi mają zostać rozegrane w sierpniu.

RadioZET.pl/PAP/Sky Sports