Zamknij

UEFA grozi klubom Superligi. "Muszą się wycofać, by zagrać w Lidze Mistrzów"

23.04.2021 20:34
UEFA grozi klubom Superligi. "Muszą się wycofać, by zagrać w Lidze Mistrzów"
fot. PAP/EPA/NEIL HALL

UEFA znów zagroziła klubom, które nie wycofały się z gry w Superlidze. Aleksander Ceferin, prezes organizacji, zapowiedział, że jeśli nie zrezygnują z uczestnictwa w nowych rozgrywkach, nie będą mogły grać w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

  • To oczywiste, że jeśli jakieś drużyny grają w Superlidze, nie będą mogły grać w Lidze Mistrzów i Lidze Europy – podkreślił Aleksander Ceferin, prezes UEFA
  • W Superlidze oficjalnie są jeszcze cztery drużyny: AC Milan, Juventus, Real i Barcelona
  • Pozostałe, pod presją mediów, kibiców, działaczy i polityków, już się wycofały

Ceferin w rozmowie z AP zapowiedział wykluczenie z europejskich pucharów wszystkich drużyn, które są zaangażowane w Superligę. Chodzi o pozostałe cztery zespoły, które do tej pory nie opuściły rozgrywek: AC Milan, Juventus, Real i Barcelona.

- To zupełnie oczywiste, że kluby, które muszą zadecydować, czy są w Superlidze, czy rozgrywkach europejskich. Jeśli są w Superlidze, nie grają w Lidze Mistrzów. Jeśli są na to gotowe, mogą grać we własnych rozgrywkach – zapowiedział szef UEFA.

Superliga odwołana. Kluby wycofały się w trzy dni

Choć oficjalnie tego nikt nie powiedział, to powoli można uznać, że nie uda się zrealizować pomysłu stworzenia rozgrywek konkurujących z Ligą Mistrzów. W niedzielę ogłoszono, że 12 czołowych klubów piłkarskich Starego Kontynentu: Manchester City i United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Liverpool i Tottenham Hotspur z Anglii, hiszpańskie Real Madryt, Barcelona i Atletico Madryt oraz Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan z Włoch zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, w których docelowo miało wziąć udział 20 zespołów.

Po zaledwie trzech dniach niewiele z tego projektu zostało. Oficjalnie wycofały się już wszystkie zespoły angielskie, a także Inter, Milan i Atletico. Z kolei prezydent Juve Agnelli przyznał, że nie widzi już szans na realizację pomysłu.

"Nie jesteśmy już częścią tego projektu" - napisał w środę w komunikacie prowadzący w tabeli włoskiej ekstraklasy Inter. Chwilę wcześniej podobną decyzję podjął zarząd Atletico, a po południu dołączył także Milan. Większość zespołów właśnie w krótkich, jednozdaniowych oświadczeniach informowała o swojej decyzji.

Zainteresowane początkowo kluby nie spodziewały się tak poważnych konsekwencji ogłoszenia pomysłu o stworzeniu Superligi. Z oburzeniem zareagowali nie tylko kibice i - co zrozumiałe - UEFA, ale nawet politycy, w tym głowy państw.

RadioZET.pl/AP/PAP