Zamknij

Znany bukmacher padł ofiarą cyberataku. Dane klientów mogły wpaść w ręce hakerów

28.10.2021 15:44
Totolotek CYBERATAK Dane klientów bukmachera mogły wpaść w ręce hakerów
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Totolotek, popularny bukmacher i sponsor Pucharu Polski, padł ofiarą hakerów. Jak poinformował portal interplay.pl, wielu klientów sieci dostało dziś na maile informacje o tym, że firma została zaatakowana przez cyberprzestępców. W efekcie ataku dane osobiste mogły trafić w ręce hakerów.

Totolotek – według informacji portalu Niebezpiecznik – został zaatakowany przez ramsomware, czyli oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. - Zaszyfrowano systemy, ale włamywacze mogli też ukraść dane użytkowników. Sporo danych: pesel, numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania, e-mail i telefon – czytamy w Niebezpieczniku.

W czwartek ukazało się oświadczenie władz Totolotka. - W dniu 30 września 2021 r. Totolotek S.A. padł ofiarą przestępstwa (cyberataku). W rezultacie tego ataku doszło do zaszyfrowania części archiwalnych danych, dotyczących okresu sprzed 22 lipca 2019 r. W chwili wykrycia nieprawidłowości nasze systemy IT zostały odłączone od sieci, celem zapobieżenia możliwości dostępu do danych. W ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego nie udało się wykluczyć możliwości, że osoby nieuprawnione mogły mieć dostęp do wskazanych poniżej danych.

Totolotek ostrzega klientów. Bukmacher padł ofiarą cyberataku

Firma podała też rodzaj danych, które mogły trafić w ręce hakerów. - Dane osobowe, do których dostęp mogły uzyskać osoby nieuprawnione, to dane archiwalne według stanu na dzień 21.07.2019 r. mogące obejmować: login, email, numer telefonu, imię, nazwisko, płeć, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, PESEL, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego. Kierując się troską o prywatność i bezpieczeństwo naszych klientów, przesyłamy więc niniejszą informację na temat danych, które mogły zostać ujawnione, możliwych konsekwencji ich ujawnienia oraz środków zaradczych, które można podjąć w celu zminimalizowania ryzyka z tym związanego.

Totolotek to były sponsor Lechii Gdańsk. Od 2017 roku firma sponsoruje Puchar Polski. 

RadioZET.pl/PAB