Zamknij

Szokujące doniesienia. Trener-pedofil na czele warszawskiego klubu

25.06.2022 12:09
Młodzi piłkarze (zdjęcie poglądowe)
fot. Shutterstock

Skazany prawomocnie za seksualne wykorzystanie nieletniego mężczyzna pełnił funkcję prezesa klubu sportowego w Wesołej. Mimo zakazu sądu miał jeździć z dziećmi na imprezy sportowe, kąpać się z nimi pod prysznicem i spać w jednym pokoju.

"Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe prowadzi postępowanie w sprawie naruszenia sądowego zakazu wykonywania zawodu i prowadzenia działalności związanej z edukacją i wychowaniem osób małoletnich" - przekazała PAP Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Katarzyna Skrzeczkowska.

Chodzi o prezesa Klubu Sportowego "Wesoła", który zajmował to stanowisko od października 2019 roku do 17 maja tego roku, a jednocześnie został skazany za seksualne wykorzystanie małoletniego. Za czyny z artykułu 200 paragraf 1 kodeksu karnego Sąd Rejonowy w Mrągowie wymierzył mu łączną karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz wykonywania zawodu i prowadzenia działalności związanej z edukacją i wychowaniem osób małoletnich przez trzy lata.

Trener-pedofil na czele warszawskiego klubu

"30 grudnia 2021 roku wyrok uprawomocnił się" - powiedziała prokurator. Nie zarządzono natomiast natychmiastowego wykonania kary, a że mężczyzna odpowiadał z wolnej stopy, przebywał jeszcze na wolności.

Prokurator dodaje, że skazany miał wyjeżdżać z dziećmi jako trener na różne imprezy piłkarskie. Rodziców zaniepokoiły wspólne kąpiele pod prysznicem czy spanie w tych samych pokojach co dzieci. Jedni z nich wystosowali zawiadomienie do prokuratury.

"Mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia"

"W tej chwili postępowanie toczy się w sprawie złamania sądowego zakazu, za co temu mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do 5 lat" - powiedziała rzeczniczka prokuratury. Jednocześnie zaapelowała, by, jeśli ktoś posiadał wiedzę na temat czynów, jakich mężczyzna mógł się dopuścić wobec małoletnich, skontaktował się z organami ścigania.

Przedstawicielka Klubu Sportowego "Wesoła" zapewniła, że klub współpracuje ściśle z policją i prokuraturą. Do pytania o to, jak doszło do zatrudnienia osoby podejrzanej, a potem skazanej o czyny pedofilskie, władze klubu mają się dopiero ustosunkować. W klubie trenują dzieci od 5. roku życia, organizuje on również wakacyjne wyjazdy.

"Dlatego tak ważna jest czujność rodziców, organizatorów wypoczynku. Powinniśmy sprawdzać, komu powierzamy swoje dzieci. A z nimi samymi rozmawiać o tym, czym jest «zły dotyk» i że nie każdy dorosły zasługuje na pełne zaufanie" - podkreśla prokurator Skrzeczkowska.

RadioZET.pl/PAP