Sześć osób usłyszało zarzuty za tragedię na stadionie sprzed 28 lat

Krzysztof Sobczak
28.06.2017 13:21
Hillsborough
fot. PAP/EPA

Brytyjska prokuratura poinformowała w środę o postawieniu zarzutów sześciu osobom, w tym m.in. byłemu szefowi lokalnej policji, w związku ze śmiercią 96 osób w trakcie półfinałowego meczu piłkarskiego Pucharu Anglii w 1989 roku pomiędzy Liverpool FC i Nottingham Forest.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Najpoważniejszy zarzut postawiono Davidowi Duckenfieldowi, ówczesnemu oficerowi policji hrabstwa South Yorkshire odpowiedzialnemu za ochronę meczu, który odpowie za nieumyślne spowodowanie śmierci przez zaniedbanie obowiązków.

Zobacz także

W kwietniu ub. roku, dwadzieścia siedem lat po katastrofie na Hillsborough, sąd w Warrington uznał lokalną policję i służby ratunkowe za winne nieumyślnego zabójstwa przez zaniedbanie, otwierając drogę do postawienia zarzutów kryminalnych pojedynczym osobom.

W katastrofie zginęło 96 osób w wieku od 10 do 67 lat, które przyszły na należący do klubu Sheffield Wednesday stadion Hillsborough, aby obejrzeć półfinałowy mecz Pucharu Anglii pomiędzy Liverpool FC a Nottingham Forest.

Zdecydowana większość ofiar została zaduszona i zadeptana na jednej z przepełnionych trybun, nie mogąc jej opuścić ze względu na wysokie metalowe ogrodzenie odgradzające boisko. Podczas prób przeskoczenia przez płot, kibice byli z powrotem spychani do sektora przez policję, która nie pozwalała także na wjazd karetek pogotowia.

RadioZET.pl/PAP/KS