Zamknij

Szefowie FIFY i UEFY oskarżeni o oszustwa i fałszerstwa. Grozi im więzienie

02.11.2021 18:04
Szefowie FIFY i UEFY oskarżeni o oszustwa. Mogą trafić do więzienia
fot. AFP/EAST NEWS

Kolejne oskarżenia wobec Seppa Blattera, byłego szefa FIFY i ex-prezesa UEFY Michela Platiniego. Szwajcarski prokurator federalny ogłosił we wtorek, że wśród listy zarzutów postawionych działaczom są oszustwa, przywłaszczenia i fałszowanie dokumentu.

Sepp Blatter i Michel Platini nielegalnie doprowadzili do przekazania 2 milionów szwajcarskich franków przez FIFĘ byłemu prezesowi UEFY – ogłosił szwajcarski prokurator federalny.  W oświadczeniu, które ukazało się we wtorek czytamy, że obaj działacze odpowiedzą za przywłaszczenie, złe zarządzanie i podrobienie dokumentu.

Platini został też oskarżony o oszustwo. Sprawa dotyczy płatności, którą Francuz otrzymał w 2011 roku. 

Szefowie FIFY i UEFY oskarżeni. 2 miliony przelewu dla Platiniego

Były piłkarz Juventusu od 1999 do 2002 r. miał świadczyć „usługi doradcze” na rzecz prezesa  FIFY. Według szwajcarskiego prokuratora Platini zawarł z Blatterem umowę, za której sprawą Francuz otrzymał roczne transze po 300 tys. franków szwajcarskich, czyli 187 400 euro. Przelewów dokonywała FIFA korzystając z własnych funduszy.

Do tego, FIFA przystała na żądanie Platiniego, który chciał za swoje usługi jednorazowej wpłaty w wysokości 2 milionów franków szwajcarskich.

Szwajcarska prokuratura federalna stwierdziła w oświadczeniu, że przesłanie Platiniemu płatności było nielegalne, a Francuz wzbogacił się z pogwałceniem prawa.

Platini i Blater oskarżeni o oszustwo

Według szwajcarskiego prawa za oszustwo grozi kara 5 lat więzienia lub grzywna.

Blatter szefem FIFA był od 1998 do 2015 roku. Odszedł po tym, jak światło dzienne ujrzała afera korupcyjna w federacji. Pod koniec 2015 r. Blatter dostał ośmioletni zakaz działalności w futbolu, który potem skrócony został do sześciu lat. Taką samą karę otrzymał Platini, który został wyrzucony z UEFY za przyjmowanie korzyści majątkowych od Seppa Blattera.

RadioZET.pl/PAB