Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Powstanie piłkarska Superliga? Jednoznaczny komentarz szefa UEFA

20.11.2018 14:15
sport

Szef UEFA Alexander Ceferin po raz kolejny odniósł się do spekulacji na temat powstania piłkarskiej Superligi i znów kategorycznie wykluczył możliwość jej powstania. Jednocześnie przyznał, że pomysł utworzenia nowych europejskich rozgrywek piłkarskich (dodatkowych wobec LM i LE) jest bardzo realny. 

Ceferin fot. AFP/East News

Superliga to pomysł, którego widmo krąży nad europejską piłką. Największe i najbogatsze kluby (m.in. Real Madryt, FC Barcelona, Bayern Monachium czy Juventus Turyn) miałyby do 2021 roku stworzyć odrębne rozgrywki. Tak przynajmniej wynika z informacji "Der Spiegel", który powołuje się na ustalenia "Football Leaks". Wedle obydwu źródeł, głównymi orędownikami tej inicjatywy mają być szefowie Bayernu Monachium. 

Szef UEFA i dyrektor Juventusu zaprzeczają

Jak podaje portal bbb.com (cytat za Sportowymi Faktami), doniesienia mediów po raz kolejny skomentował prezes UEFA Alexander Ceferin. Słoweniec kategorycznie zdementował te pogłoski i zapewnił, że takie rozgrywki nigdy nie powstaną. 

Bayern domaga się rewolucji w klubowych rozgrywkach. Przełom w futbolu?

- Superliga nie będzie istniała. To fikcja - powiedział, a wtóruje mu m.in. przewodniczący Europejskiego Związku Klubowego oraz dyrektor Juventusu Turyn Andrea Agnelli. Jego klub bowiem został bowiem zaliczony w poczet potencjalnych założycieli Superligi. - Mogę potwierdzić, że nigdy nie rozmawialiśmy i nie byliśmy zaangażowani w tworzenie takich rozgrywek. Współpracujemy z UEFA i popieramy jej dążenia do kształtowania gry - stwierdził (cytat także za SF). 

Będą nowe europejskie rozgrywki?

Jednocześnie Ceferin przyznał, że federacja bardzo poważnie myśli o utworzeniu trzeciego pucharu, w którym mogłyby uczestniczyć drużyny z krajów ze słabszymi rozgrywkami ligowymi (np. Ekstraklasa).

- Musimy chronić dziedzictwo europejskiej piłki, ale dbać też o nowe rynki. Musimy myśleć o takich krajach jak Polska, Turcja czy Rosja. Jeśli myślimy nad utworzeniem nowych rozgrywek, to dlatego, że chcemy by ligowa piłka cieszyła fanów w całej Europie - oznajmił. 

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/MP

Oceń