Powstanie piłkarska Superliga? Jednoznaczny komentarz szefa UEFA

Dominik Gołdyn
20.11.2018 14:15
Ceferin
fot. AFP/East News

Szef UEFA Alexander Ceferin po raz kolejny odniósł się do spekulacji na temat powstania piłkarskiej Superligi i znów kategorycznie wykluczył możliwość jej powstania. Jednocześnie przyznał, że pomysł utworzenia nowych europejskich rozgrywek piłkarskich (dodatkowych wobec LM i LE) jest bardzo realny. 

Superliga to pomysł, którego widmo krąży nad europejską piłką. Największe i najbogatsze kluby (m.in. Real Madryt, FC Barcelona, Bayern Monachium czy Juventus Turyn) miałyby do 2021 roku stworzyć odrębne rozgrywki. Tak przynajmniej wynika z informacji "Der Spiegel", który powołuje się na ustalenia "Football Leaks". Wedle obydwu źródeł, głównymi orędownikami tej inicjatywy mają być szefowie Bayernu Monachium. 

Szef UEFA i dyrektor Juventusu zaprzeczają

Jak podaje portal bbb.com (cytat za Sportowymi Faktami), doniesienia mediów po raz kolejny skomentował prezes UEFA Alexander Ceferin. Słoweniec kategorycznie zdementował te pogłoski i zapewnił, że takie rozgrywki nigdy nie powstaną. 

Bayern domaga się rewolucji w klubowych rozgrywkach. Przełom w futbolu?

- Superliga nie będzie istniała. To fikcja - powiedział, a wtóruje mu m.in. przewodniczący Europejskiego Związku Klubowego oraz dyrektor Juventusu Turyn Andrea Agnelli. Jego klub bowiem został bowiem zaliczony w poczet potencjalnych założycieli Superligi. - Mogę potwierdzić, że nigdy nie rozmawialiśmy i nie byliśmy zaangażowani w tworzenie takich rozgrywek. Współpracujemy z UEFA i popieramy jej dążenia do kształtowania gry - stwierdził (cytat także za SF). 

Będą nowe europejskie rozgrywki?

Jednocześnie Ceferin przyznał, że federacja bardzo poważnie myśli o utworzeniu trzeciego pucharu, w którym mogłyby uczestniczyć drużyny z krajów ze słabszymi rozgrywkami ligowymi (np. Ekstraklasa).

Zobacz także

- Musimy chronić dziedzictwo europejskiej piłki, ale dbać też o nowe rynki. Musimy myśleć o takich krajach jak Polska, Turcja czy Rosja. Jeśli myślimy nad utworzeniem nowych rozgrywek, to dlatego, że chcemy by ligowa piłka cieszyła fanów w całej Europie - oznajmił. 

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/MP