Superwzjer: Szokujący materiał o Wiśle Kraków. Klubem rządzą chuligani?

Maciej Walasek
16.09.2018 10:53
stadion Wisły Kraków

Szymon Jadczak stworzył reportaż o Wiśle Kraków. Jak wynika z materiału, klub znajduje się w rękach chuliganów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Reportaż, który opublikowano na TVN24 pokazuje, że na działania Wisły Kraków wpływają głównie chuligani z grupy „Sharks”, którzy uchodzą za wyjątkowo brutalną grupę przestępców. Byli zdolni do użycia maczet wobec swoich wrogów. Jednak zdarzały się sytuacje, że podejrzewali swoich kibiców o współpracę z policją. Wówczas wlewali im wrzątek do gardła.

Zobacz także

Jednemu ze zbuntowanych działaczy spalono samochód. Mówi się, że chuligani mieli mianować prezesem swojego człowieka – Marzenę Sarapatę, która nie chciała komentować zarzutów. Niby zwołano konferencję prasową, to i tak kobieta nie zgodziła się na rozmowę indywidualną z dziennikarzem „Superwizjera”.

Jednym z działaczy zespołu „Białej Gwiazdy” jest Damian Dukat, który wcześniej był zwykłym chuliganem. Po ukazaniu się materiału na antenie, zrezygnował z funkcji wiceprezesa Wisły Kraków, ale pozostał w zarządzie.

Wisła Kraków w rękach gangsterów? Oświadczenie klubu

Wisła Kraków opublikowała specjalne oświadczenie, w którym zarzuca, że reportaż nie jest prawdziwy, a padające w nim informacje nie ą poparte żadnymi dowodami. Sprawę przejęli prawnicy „Białej Gwiazdy”.

Oświadczenie Wisły Kraków:

"Protestujemy przeciwko kłamliwym i bezpodstawnym twierdzeniom wielokrotnie powtarzanym w programie Superwizjer TVN24 wyemitowanym w dniu 15 września 2018 roku, iż jakoby Wisła Kraków oraz Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zostały przejęty przez ludzi związanych ze światem przestępczym.

Władze Wisły Kraków SA wielokrotnie podejmowały decyzje wymierzone w kibiców łamiących prawo, w ramach przysługujących uprawnień - jako jedyny klub w Polsce zakazaliśmy posługiwania się w trakcie meczów tzw. sektorówkami, pod którymi chowają się osoby odpalające zakazane race, wielokrotnie wprowadzaliśmy i egzekwowaliśmy zakazy wejścia na teren stadionu dla osób naruszających przepisy. Wokół każdego klubu piłkarskiego istnieją różne grupy kibiców, także te naruszające porządek prawny. Zwalczanie przestępczości to zadanie dla organów państwa - Policji, Prokuratury i Sądów, a nie działaczy klubów sportowych.

Doskonałą ilustracją manipulacji w materiale filmowym, obok wielokrotnie powtarzanego bezpodstawnego zarzutu o rzekomych związkach Wisły z przestępcami, jest używanie określenia „Damian D.” wobec osoby byłego wiceprezesa Wisły Kraków SA Pana Damiana Dukata. Nie jest on skazany, ani tymczasowo aresztowany, nie postawiono mu także żadnych zarzutów. Dlaczego więc mówi się o nim „Damian D.”? Dlaczego zasłania się jego twarz? Czy nie chodzi jedynie o sprawienie wrażenia, że to groźny przestępca, choć nie ciąży na nim żaden zarzut?

Połączenie informacji na temat działalności grup przestępczych z materiałami filmowymi z meczów, w tym z konferencji prasowej Zarządu Wisły Kraków SA jest obliczone na zbulwersowanie widzów i podważa zaufanie do władz TS Wisła Kraków oraz Wisły Kraków SA. Ma za zadanie utrudnić naszą działalność. Tymczasem nie ulega żadnym wątpliwościom, że wszystkie zmiany organizacyjne i personalne, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Towarzystwie Sportowym Wisła Kraków czy spółce Wisła Kraków SA odbywały się w zgodzie z obowiązującymi zapisami statutów TS Wisła Kraków oraz Wisła Kraków SA, a także przepisami prawa. Miały jedne cel - zapewnić nieprzerwaną działalność klubu. Wisła Kraków jest dzisiaj jedynym klubem piłkarskim będącym własnością Towarzystwa Sportowego.

Materiał Superwizjera został przekazany do uważnej analizy przez prawników. Nie ma naszej zgody na niszczenie dobrego imienia Wisły Kraków SA.

Zarząd Wisły Kraków SA

RadioZET.pl/Sportowefakty.pl/MW