Zamknij

Superliga. Juventus i AC Milan wykluczone z Serie A? FIGC stawia ultimatum

26.04.2021 18:08
Włoskie kluby dostały ultimatum. Nie będą mogły grać w Superlidze
fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Włoska federacja piłkarska (FIGC) oficjalnie zakazała drużynom z Półwyspu Apenińskiego gry w Superlidze. Organizacja zapowiedziała, że kluby, które się na to zdecydują „utracą przynależność do krajowych rozgrywek”.

  • Superliga miała się składać z 12 zespołów, w tym trzech z Włoch – Juventusu, Interu Mediolan i AC Milanu
  • Z rozgrywek wycofał się już Inter. AC Milan i Juventus nie dały jasnej odpowiedzi
  • Oba kluby zadeklarowały, że Superliga nie dojdzie do skutku, ale nie zapowiedziały, czy się z niej wycofują

Superliga. Włoska federacja piłkarska  FIGC (Federazione Italiana Giuoco Calcio) zapowiedziała w poniedziałek, że kluby, które dołączą do Superligi zostaną wykluczone ze wszystkich krajowych rozgrywek, włączając w to Serie A. Organizacja skierowała tę groźbę do trzech klubów, które według zapowiedzi miały zagrać w Superlidze, czyli  Juventusu, Interu i AC Milanu.

- Kluby, które planują grać w ligach nieorganizowanych przez UEFA i FIFA stracą przynależność do krajowych rozgrywek – stwierdziła po poniedziałkowej naradzie w FIGC szefowa tej organizacja Gabriele Gravina.

Jedynym włoskim klubem, który zaangażował się w powstanie Superligi, a później wycofał się z rozgrywek, jest Inter Mediolan. Juventus i AC Milan nie dały jeszcze jasnej odpowiedzi. Przedstawiciele obu klubów stwierdzili jedynie, że pomysł powołania Superligi odniósł porażkę, ale nie zadeklarowali, czy kluby ją opuszczą.

Superliga. "Idea sprzeczna z europejskim modelem wartości"

Superliga to projekt autorstwa 12 spośród najsilniejszych klubów na Starym Kontynencie, zakładający stworzenie nowych rozgrywek, konkurencyjnych dla pucharów europejskich pod egidą UEFA. Miało w nich uczestniczyć 20 zespołów. 

Inicjatywę skrytykowało wiele różnych środowisk piłkarskich, m.in. prezydenci UEFA i FIFA, byli i obecni piłkarze i trenerzy, kluby kibica, a także przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Niepochlebnie wyrazili się o nim również trenerzy Juergen Klopp i Josep Guardiola, prowadzący kluby mające występować w Superlidze, odpowiednio - Liverpool i Manchester City.

Także krajowe federacje piłkarskie i delegaci wypracowali podczas Kongresu w Montreux wspólne, krytyczne stanowisko.

"Kongres UEFA stanowczo podkreśla, że zamknięta Superliga jest sprzeczna z ideą tego, co to znaczy być europejskim: z ideą jedności, otwartości, wsparcia i bazowania na wartościach sportowych. UEFA i jej federacje członkowskie wierzą w prawdziwie europejski model oparty o otwarte rozgrywki, solidarność i podział (wpływów - PAP), w celu balansowania i rozwoju tej gry, co będzie korzystne dla wszystkich, a także promocję europejskich wartości" - napisano w komunikacie, opublikowanym na Twitterze przez sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej Macieja Sawickiego.

RadioZET.pl/FIGC/PAP