Zamknij

Superliga. Będzie kara dla klubów zgłoszonych do rozgrywek? Mamy odpowiedź UEFY

26.04.2021 21:31
Będą kary dla klubów z Superligi? Mamy odpowiedź UEFY
fot. RICHARD JUILLIART/AFP/East News

UEFA ukarze drużyny, które zaangażowały się w tworzenie Superligi? Do tej pory o możliwych sankcjach było słychać jedynie w wypowiedziach, których przedstawiciele organizacji udzielali mediom. Z odpowiedzi, którą dostaliśmy od UEFY wynika jednak, że ukaranie dwunastu członków Superligi jest rzeczywiście brane pod uwagę.

Superliga nie zdążyła wystartować, ale i tak zaangażowane w nią drużyny mogą zostać ukarane. Dotyczy to wszystkich 12 zespołów, które zgłosiły się do rozgrywek, czyli Realu Madryt, Manchesteru City i Chelsea Londyn, Manchesteru United, Liverpoolu, Arsenalu Londyn, Tottenhamu Hotspur, Barcelony, Atletico Madryt, Juventusu Turyn, AC Milanu i Interu Mediolan.

Tuż po ogłoszeniu powstania Superligi wysoko postawieni urzędnicy z UEFY wymieniali możliwe sankcje, jakich powinny się spodziewać władze dwunastu klubów. Ich lista była długa: od kar finansowych do wykluczenia z gry w Lidze Mistrzów, reprezentacjach, mistrzostwach Europy i ligach krajowych.

Jednak im więcej czasu mijało od zapowiadanego powstania Superligi, tym bardziej UEFA starała się opanować emocje, które budziły nowe rozgrywki. Ostatnie wypowiedzi jej urzędników były już znacznie ostrożniejsze niż te udzielane tuż po wolcie Pereza i spółki. - Kluby poniosą karę za założenie Superligi. Będą musiały żyć ze swoim wstydem -  powiedział Karl-Erik Nilsson, jeden z wiceprezydentów UEFA. Dodał, że kluby poniosą też "konsekwencje w kwestiach zaufania i ich wiarygodności w przyszłości". 

Dyplomatycznie wypowiadał się też prezydent UEFY Aleksander Ceferin. - Teraz ważne jest, aby iść naprzód, odbudować jedność, którą cieszył się ten sport - przyznał w oświadczeniu.

Będą kary za Superligę? Mamy odpowiedź UEFY

Jednak, jak się dowiedzieliśmy, w strukturach UEFA dyskusja na temat kar dla „dwunastki” trwa do tej pory.

- Dalej rozważamy taką możliwość. Więcej informacji na ten temat będziemy mogli przekazać wraz z rozwojem wydarzeń. Oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły – przyznała UEFA w oświadczeniu, które otrzymaliśmy.

Superliga. W rozgrywkach pozostały 3 drużyny

W skład Superligi mieli wejść trzej półfinaliści obecnej edycji Ligi Mistrzów, czyli Real Madryt, Manchester City i Chelsea Londyn, a także Manchester United, Liverpool, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Barcelona, Atletico Madryt, Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan.

Sprawa powstania zamkniętych rozgrywek, które docelowo miały liczyć 20 zespołów, budziła jednak ogromne kontrowersje. Powstaniu Superligi przeciwstawiały się m.in. władze europejskiego i światowego futbolu, a także politycy, byli znani piłkarze czy środowiska kibiców.

Ogłoszony na początku tygodnia projekt zaczął rozpadać się we wtorek wieczorem po sukcesywnym wycofaniu się sześciu angielskich klubów. Do tej pory z rozgrywek oficjalnie nie wycofał się tylko Juventus, AC Milan i Barcelona.

RadioZET.pl/PAP/PAB