Zamknij

Superliga oficjalnie ogłoszona! Znamy szczegóły i format rozgrywek

19.04.2021 00:39
Superliga
fot. Dave Thompson/Press Association/East News

Superliga nadchodzi! W nocy z niedzieli na poniedziałek w oficjalnym komunikacie założyciele nowych rozgrywek oficjalnie poinformowali o swoich planach. Jak będzie wyglądać Superliga? Kto będzie w niej grać? Znamy pierwsze szczegóły.

Superliga ma być nowym formatem rozgrywek z udziałem europejskich klubów. Występować w niej będzie jednak tylko elita. Łącznie turniej będzie składać się z 20 uczestników. Wśród nich pewne miejsce będą mieć kluby-założyciele. W tej chwili potwierdzonych zostało dwanaście drużyn, oczekuje się, że dołączą jeszcze trzy. W skład Superligi wchodzą: Atletico, Barcelona, Real Madryt, AC Milan, Inter, Juventus, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City i Tottenham.

Rozgrywki Superligi mogą wystartować już od przyszłego sezonu. W oficjalnym oświadczeniu założyciele Superligi podkreślają, że liczą na współpracę z FIFA i UEFA.

"Powstanie Superligi następuje w czasie, gdy globalna pandemia przyspieszyła niestabilność w istniejącym, europejskim modelu ekonomicznym piłki nożnej. Ponadto od wielu lat kluby założycielskie mają na celu poprawę jakości i intensywności istniejących rozgrywek w każdym sezonie oraz stworzenie formatu pozwalającego na rywalizację najlepszych klubów i zawodników" - czytamy w komunikacie.

"Pandemia pokazała, że do zwiększenia wartości i wsparcia z korzyścią dla całej europejskiej piramidy piłkarskiej potrzebna jest wizja strategiczna i zrównoważone podejście komercyjne. W ostatnich miesiącach odbył się szeroko zakrojony dialog z interesariuszami piłki nożnej na temat przyszłego formatu rozgrywek europejskich. Kluby Założycielskie uważają, że rozwiązania zaproponowane po tych rozmowach nie rozwiązują fundamentalnych problemów, w tym konieczności zapewnienia lepszej jakości meczów i dodatkowych środków finansowych dla całej piramidy piłkarskiej" - głosi dalej oświadczenie.

Superliga - szczegóły. Jak będzie wyglądać format turnieju?

  • 20 uczestników, w tym 15 klubów-założycieli i 5 klubów, które kwalifikować będą się na podstawie osiągnięć w poprzednim sezonie
  • Mecze rozgrywane będą w środku tygodnia, między spotkaniami krajowych rozgrywek
  • Turniej ma rozpoczynać się w sierpniu - od rywalizacji grupowej. 20 uczestników podzielonych zostanie na dwie grupy po 10 zespołów. Najlepsze 3 drużyny z każdej grupy zakwalifikują się do ćwierćfinałów, drużyny z miejsca czwartego i piątego zagrają w fazie play-off o pozostałe miejsca w ćwierćfinale. Dalej rywalizacja będzie toczyć się systemem pucharowym

Pierwszym prezesem Superligi wybrany został Florentino Perez, sternik Realu Madryt. Jego zastępcami Andrea Agnelli z Juventusu i Joel Glazer z Manchesteru United.

- Pomożemy piłce nożnej na każdym poziomie i przeniesiemy ją na należne jej miejsce na świecie. Futbol to jedyny sport na świecie, który ma ponad cztery miliardy kibiców, a naszym obowiązkiem, jako dużych klubów, jest spełnianie ich pragnień - powiedział Perez, cytowany w komunikacie.