Zamknij

Są pierwsze kary za Superligę. UEFA przechodzi do ataku

07.05.2021 20:25
Są pierwsze kary za Superligę
fot. PAUL ELLIS/AFP/East News

UEFA nałożyła kary finansowe na dziewięć z dwunastu klubów, które w połowie kwietnia ogłosiły powołanie Superligi. Trzem pozostałym grożą poważniejsze sankcje, włącznie z wykluczeniem z europejskich pucharów na rok .

  • UEFA ukarała dziewięć z dwunastu klubów założycielskich Superligę
  • Na warunki europejskiej federacji przystały: Atletico Madryt, AC Milan, Inter Mediolan, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Chelsea, Liverpool i Arsenal
  • Trzy ekipy - Juventus, Real Madryt - FC Barcelony - mogą zostać wykluczone z europejskich pucharów

Superliga została powołana 18 kwietnia z inicjatywy dwunastu najpotężniejszych europejskich klubów. Wśród założycieli były: Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Juventus, AC Milan, Inter Mediolan, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Chelsea, Liverpool i Arsenal. Dwa dni później projekt zaczął się sypać. Po protestach kibiców, trenerów i piłkarzy oraz w związku z bardzo ostrymi reakcjami FIFA, UEFA i MKOl-u pierwszy ugiął się finalista tegorocznej edycji Ligi Mistrzów Manchester City, a za nim poszły inne angielskie ekipy. W kolejnych dniach zrezygnowały drużyny z Mediolanu i "Rojiblancos", a "Stara Dama", "Królewscy" i "Duma Katalonii" ogłosiły, że nie zamierzają porzucać pomysłu, a jedynie go zawieszają. To stało się podstawą do ukarania buntowników.

Szef UEFA Aleksander Ceferin stwierdził, że "dzieli te kluby na trzy podgrupy". W pierwszej byli Anglicy, którzy zrozumieli swój błąd, dalej Milan, Inter i Atletico, a na końcu Juventus, Real Madryt i FC Barcelona. Jednocześnie zapowiedział, że nikogo nie ominie kara. Na decyzje nie trzeba było długo czekać, bo już w piątek wydano komunikat w tej sprawie.

Kary za Superligę. Co postanowiła UEFA?

UEFA prowadziła negocjacje ze wszystkimi zespołami, ale na warunki stawiane przez europejską federację przystało dziewięć z nich. W efekcie Atletico Madryt, AC Milan, Inter Mediolan, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Chelsea, Liverpool i Arsenal mają zapłacić łącznie 15 milionów euro na rzecz rozwoju piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ponadto zostanie im zabrane 5 procent przychodów za najbliższe europejskie puchary, w których wezmą udział.

Jeśli któraś z drużyn złamie postanowienia "deklaracji", będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości 50 milionów euro, a jeśli mimo wszystko będą chciały występować w nieautoryzowanych przez UEFA rozgrywkach, ta kwota wzrośnie dwukrotnie.

- Zapowiedziane środki są oczywiście dolegliwe, ale UEFA nie będzie miała z nich żadnej, wymiernej korzyści. Wszystkie uzyskane pieniądze zostaną zainwestowane w młodzieżową i amatorską piłkę nożną w lokalnych społecznościach w całej Europie, w tym także w Wielkiej Brytanii. Tamte kluby szybko zobaczyły błąd, jaki chciały popełnić i podjęły działania, aby się wycofać bez szkody dla europejskiej piłki nożnej - powiedział Ceferin.

Co z pozostałymi zespołami? Real Madryt, FC Barcelona i Juventus mogą spodziewać się postępowania dyscyplinarnego, które - zdaniem dziennikarza AP Roba Harrisa - może zakończyć się wyrzuceniem tych drużyn z Ligi Mistrzów i Ligi Europy na jeden sezon.

RadioZET.pl/PAP/uefa.com