Zamknij

FIFA będzie mieć problem, jeśli sezon się wydłuży. Chodzi o kontrakty piłkarzy

16.03.2020 20:09
FIFA
fot. PAP/EPA

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) przygląda się wpływowi zmian w kalendarzu rozgrywek na kontrakty zawodników. Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa wiele lig w Europie i na świecie zawiesiło rywalizację, nie odbywają się także mecze reprezentacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pięć największych lig w Europie - w Anglii, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Francji - zostało zawieszonych (podobnie jest m.in. w Polsce). Wstrzymano także rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy, powodując duże komplikacje w napiętym kalendarzu.

Jednak wielu piłkarzom kończą się kontrakty 30 czerwca, co rodzi pytania m.in. o to, jak można zakończyć trwający sezon ligowy z obecnymi składami.

- FIFA analizuje sytuację i potencjalny wpływ, jaki może ona mieć na wszystkie dziedziny piłki nożnej. Więcej informacji pojawi się we właściwym czasie - powiedział Reuterowi przedstawiciel biura prasowego FIFA.

Problem dotyczy wielu klubów, np. uczestniczącej w Lidze Mistrzów Chelsea. Za niewiele ponad trzy miesiące wygasają kontrakty czołowych piłkarzy ofensywnych tego zespołu - Oliviera Giroud, Pedro i Williana. Pytanie, czy gracze będą np. mogli odejść do innych klubów po upływie terminu ich kontraktów, zanim bieżący sezon (w przypadku wydłużenia) dobiegnie końca.

Jeżeli bowiem Euro 2020 zostanie przeniesione na przyszły rok, krajowe ligi mogą otrzymać dodatkowy czas na dokończenie rozgrywek.

UEFA jest coraz głośniej wzywana do priorytetowego traktowania rozgrywek krajowych, co oznacza rosnącą presję na przełożenie mistrzostw Europy.

We wtorek odbędzie się wideokonferencja UEFA z przedstawicielami krajowych federacji piłkarskich oraz europejskich lig i klubów. Wówczas może zapaść wiele konkretnych decyzji dotyczących rozgrywek, m.in. Euro 2020.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/AN