Zamknij

Zmarł legendarny prezes klubów. Zasłynął z odkrycia gwiazd i zwalniania trenerów

01.02.2022 12:09
Zmarł Maurizio Zamparini prezes Palermo i Venezii
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Zmarł legendarny prezes Venezii i Palermo, Maurizio Zamparini. Był jednym z najbardziej zasłużonych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych działaczy we włoskiej piłce. Miał 80 lat.

Zmarł legendarny prezes Venezii i Palermo, Maurizio Zamparini. Był jednym z najbardziej zasłużonych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych działaczy we włoskiej piłce.  Zamparini przeszedł w grudniu operację zapalenia otrzewnej w szpitalu w Udine. Zmarł w klinice Cotignola w prowincji Rawenna, gdzie przebywał od kilku dni

Zamparini zaczął karierę działacza w Podrenone, włoskim klubie, który grał wówczas Serie A. Sprzedał tam udziały, by nabyć inny klub – Venezię. Z zespołem z miasta na wodzie uzyskał awans z Serie C do Serie A.

Największe sukcesy i kontrowersyjne decyzje Zampariniego

W 2002 roku trafił do Palermo, z którym odniósł największe sukcesy. Pod kierownictwem Zampariniego klub wygrał Serie A. Włoch stał za odkryciem talentów wielu wybitnych zawodników, m.in. Cavaniego, Dybali, Amauriego, Toniego i Miccoliego. Pod jego prezydenturą Palermo spędziło kilka lat w elicie Serie A, zakwalifikowało się do Pucharu UEFA, a w 2011 roku do finału Pucharu Włoch, gdzie przegrali z Interem.

Zamparini nie należał do cierpliwych działaczy. Przez 32 lata swojej działalności łącznie zwolnił trenerów 66 razy. Niektórych, jak np. Francesco Guidolina, trzykrotnie. Rekord zmian w sztabie szkoleniowym zespołu kontrowersyjny prezes zanotował w sezonie 2015-2016, kiedy to ich aż osiem zmian.

Zobacz także

"Całe życie grałem Don Kichota"

Zamparini słynął też z tego, że stawiał się wielkim z Serie A: Juventusowi, Interowi, Milanowi. „Grałem Don Kichota przez całe życie” – oświadczył podczas jednego z ostatnich spotkań. W 2017 r. zrezygnował z funkcji prezydenta Palermo, a na następcę wskazał Paula Baccagliniego. W listopadzie tego samego roku własność akcji klubu została przeniesiona na londyńską spółkę Mepal. Ze względu na długi, które miało Palermo, Zamparini sprzedał klub za 10 euro.

W 2018 roku Zamparini przeżył tragedię: stracił 23-letniego syna Armando, który zmarł we śnie w swoim domu w Mayfair. Młody mężczyzna był ostatnim (z pięciu) urodzonym w domu Zamparinich i jedynym dzieckiem z drugiego małżeństwa Maurizio z Laurą Giordani. Zamparini zapytany później o to, czy będzie chciał wrócić do futbolu odparł: -W wieku osiemdziesięciu lat i po stracie dziecka nie mam zamiaru wracać do piłki nożnej”.

RadioZET.pl/PAB