Hellas Verona wydał 11-letni zakaz stadionowy liderowi ultrasów

05.11.2019 16:39
Hellas Verona wydał 11-letni zakaz stadionowy
fot. PAP/EPA

Hellas Verona wydał oświadczenie po rasistowskim skandalu, którego ofiarą stał się napastnik Brescii Mario Balotelli. Klub obwinił za to zdarzenie lidera ultrasów Lucę Castelliniego i nałożył na niego 11-letni zakaz stadionowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Balotelli jest Włochem, bo ma włoskie obywatelstwo. Nigdy nie będzie jednak Włochem w stu procentach - pisał Castellini w mediach społecznościowych. To on został uznany za prowokatora tego, co zaszło w niedzielę w Weronie.

Skandal rasistowski w Weronie. Balotelli chciał zejść z boiska

W 54. minucie obrażany na tle rasistowskim Balotelli nie wytrzymał, złapał piłkę i kopnął ją w kierunku sektora kibiców gospodarzy. Piłkarz ruszył w kierunku szatni, ale jego koledzy i rywale przekonali go, by jednak dokończył spotkanie. "Super Mario" strzelił później honorowego gola dla beniaminka (1:2).

Włodarze Hellasu uznali, że takie wypowiedzi są sprzeczne z wartościami wyznawanymi przez klub. "Hellas informuje, że podjął decyzję o w sprawie Luki Castelliniego i wydał mu zakaz stadionowy do 30 czerwca 2030 roku" - czytamy w oświadczeniu.

Sektor na stadionie Hellasu zamknięty

Osobną karę na Hellas Verona nałożyła Komisja Dyscyplinarna Włoskiej Ligi Piłkarskiej. Na jeden mecz zamknięto jeden z sektorów - "Poltrone Est", z którego miały dochodzić rasistowskie okrzyki pod adresem Balotellego. Może on pomieścić 3,5 tysiąca widzów na ponad 30-tysięcznym obiekcie.

Komisja oceniła, że okrzyki były wyraźnie słyszane nie tylko przez zawodnika, ale także znajdującego się w pobliżu delegata i że bezpośrednio po nich "rozległy się okrzyki poparcia dla Balotellego i długie brawa".

Tymczasem burmistrz Werony Federico Sboarina i część radnych są zdania, że nie doszło do żadnego incydentu na tle rasistowskim. Czterech radnych zwróciło się nawet do władz miasta z wnioskiem o podjęcie kroków prawnych "przeciwko Balotellemu i tym wszystkim, którzy atakują Weronę poprzez niesprawiedliwe zniesławienie".

29-letni Balotelli urodził się na Sycylii. Jego biologiczni rodzice pochodzili z Ghany, ale wychował się we włoskiej rodzinie. W reprezentacji Italii wystąpił 36 razy, strzelając 14 goli.

RadioZET.pl/PAP/BBC/Hellas Verona