Zamknij

Trener wicemistrzów olimpijskich z 2006 roku dożywotnio zdyskwalifikowany za korupcję

17.08.2019
Aktualizacja: 17.08.2019 11:26
Siasia
fot. PIUS UTOMI EKPEI/AFP/East News

Samson Siasia, były trener piłkarskiej reprezentacji Nigerii, został dożywotnio zdyskwalifikowany przez FIFA za ustawianie meczów i korupcję. 52-letni szkoleniowiec doprowadził zespół Nigeryjczyków do zdobycia dwóch medali olimpijskich - srebrnego w Pekinie w 2008 roku i brązowego w Rio de Janeiro w 2016.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Samsonowi Siasii, byłemu napastnikowi reprezentacji Nigerii, udowodniono przyjmowanie łapówek w zamian za ustawianie wyników w czasie, gdy był już szkoleniowcem reprezentacji. FIFA nie ujawniła jednak, o jakie mecze chodzi i w jakim okresie doszło do przestępstwa.

Samson Siasia dożywotnio zdyskwalifikowany

Według nieoficjalnych informacji Siasia był powiązany z pochodzącym z Singapuru menedżerem piłkarskim Wilsonem Perumalem, który w lutym 2011 roku został aresztowany w Finlandii i skazany na dwa lata więzienia za ustawianie wyników spotkań. Po roku został zwolniony i deportowany na Węgry, gdzie przebywał przed przylotem do Finlandii.

Perumalowi udowodniono także udział w ustawianiu wyników meczów m.in. w Pucharze Narodów Afryki i rozgrywkach pucharowych w państwach Azji Południowo-Wschodniej.

Nieoficjalnie wiadomo, że Siasia i Perumal są podejrzewani o ustawianie wyników spotkań, w których grały m.in. reprezentacje Nigerii, RPA, Bułgarii, Kolumbii, Gwatemali, Danii, Brazylii i Tanzanii.

Siasia jest także podejrzany o to, że brał udział w ustawieniu wyniku meczu RPA - Senegal w eliminacjach do mistrzostw świata w 2018 roku. Sędzia tego spotkania pochodzący z Ghany Joseph Lamptey został już w 2017 roku dożywotnio zdyskwalifikowany przez FIFA a mecz został powtórzony.

RadioZET.pl/PAP/MG