Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

SMS Dzierżoniów wychował Piątka, teraz przestaje istnieć. Wszystko przez reformę edukacji

13.06.2019 09:59
sport

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Dzierżoniowie, która wychowała m.in. napastnika reprezentacji Polski i AC Milan Krzysztofa Piątka, przestaje istnieć. Wszystko przez reformę edukacji minister Anny Zalewskiej, która nie wzięła pod uwagę specyfiki tego typu placówek. O sprawie poinformował trener SMS Dzierżoniów Rafał Markowski, z którym udało nam się porozmawiać.

SMS Dzierżoniów przestaje istnieć fot. Facebook/SMS Dzierżoniów

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

We wtorek prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek pochwalił się nową biografią Krzysztofa Piątka. Na ten wpis na Twitterze zareagował trener Rafał Markowski: "Niestety SMS Dzierżoniów, szkoła, która kształciła m.in  Krzyśka Piątka i Patryka Klimalę, dzięki »reformie« Anny Zalewskiej właśnie kończy swój byt! Wracamy do 4-6 godzin WF zamiast 16...".

SMS Dzierżoniów przestaje istnieć

Rafał Markowski był - bo właśnie stracił pracę; i to też pomimo faktu, że minister Zalewska wielokrotnie podkreślała, że w związku z reformą nie ucierpi żaden nauczyciel - trenerem SMS Dzierżoniów. Pod koniec maja otrzymał jednak wypowiedzenie z uwagi na "zmiany organizacyjne związane z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum". 

- W 2017 roku, kiedy zaczęła obowiązywać reforma, zmieniono nazwę z Zespołu Gimnazjów nr 3 na Szkołę Podstawową nr 1 i teraz, 19 czerwca, ostatnia klasa gimnazjalna kończy edukację i ta szkoła jest wygaszana. Będzie przekształcona w zwykłą podstawówkę, gdzie będą jedynie zwykłe klasy sportowe - informuje w rozmowie z RadioZET.pl Rafał Markowski.

To się wiąże z ograniczeniem liczby godzin wychowania fizycznego. - Z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 27 marca 2017 roku wynika, że w szkołach mistrzostwa sportowego jest co najmniej 16 godzin wf-u tygodniowo, a po tym przekształceniu wrócimy do normalnych lekcji wf-u, czyli 4-6 godzin - tłumaczy trener z Dolnego Śląska.

Szkoły mistrzostwa sportowego mają ponadto swoją specyfikę: skupiają zawodników z wielu, często znacznie oddalonych od siebie miejscowości. b, w którym młodzi piłkarze mieszkają i mają zapewnioną opiekę. - Teraz, żeby powstała SMS, trzeba ją tworzyć od 4. klasy podstawówki, a dałby Pan dziecko w tym wieku do internatu? - pyta retorycznie nasz rozmówca. - Można oczywiście później, w siódmej klasie przenieść ucznia do innej szkoły, ale czy to ma jakikolwiek sens, kiedy za pasem koniec podstawówki? Nikt nie będzie zmieniał na rok czy na dwa lata środowiska kolegów i nauczycieli, z którymi w wielu przypadkach szedł od 1 klasy SP. A nawet gdyby, to selekcja będzie mocno przez to ograniczona - dodaje.

Jak funkcjonował SMS Dzierżoniów?

W Dzierżoniowie działał bardzo dobrze funkcjonujący system pomiędzy SMS-em a miejscową Lechią. - Do tej pory odbywało się to dwutorowo - do południa dzieci miały zajęcia u nas w Szkole Mistrzostwa Sportowego, a następnie w klubie UKS Lechia Dzierżoniów. Wzajemnie się uzupełnialiśmy. Taki system, którym chwaliliśmy się w Europie, działał nie tylko w Dzierżoniowie, bo takich miejsc było znacznie więcej w całym kraju. Podejrzewam, że nasz SMS nie jest jedynym, który ucierpi na tej reformie - wyznaje Rafał Markowski.

SMS korzystał nie tylko z własnych obiektów, ale również z bazy treningowej OSiR-u. - Teraz pewnie nie będzie takiej konieczności i wszystkie zajęcia będą się odbywały na orliku przy szkole. Ranga tych klas jest zmniejszona, zainteresowanie pewnie też. Nie wiem, czy to jest dobry kierunek, nie wiem, czy ktokolwiek o tym myślał tworząc taką reformę - zastanawia się były już trener SMS-u Dzierżoniów.

Anna Zalewska: "Żaden nauczyciel nie straci pracy"

- Czuję się zniesmaczony i oszukany, ale to już nawet nie o mnie chodzi. Ja pracę mam, niestety już nie w szkole, mimo że mam prawie najwyższą licencję UEFA A. Z naszej szkoły i Patryk Klimala gra teraz w Jagiellonii Białystok, i Krzysiek Piątek się z niej wywodzi, chociaż wtedy nie była to Szkoła Mistrzostwa Sportowego, a Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie. To żeśmy usprawniali, powstał jeden z szesnastu w Polsce ośrodków szkolenia młodzieży, a później ta szkoła przebranżowiła się w SMS. Co roku przyjmowaliśmy ok. 26 zawodników z Dzierżoniowa i z okolic. Chłopcy byli w internacie, mieli bardzo dobrą bazę sportową, 16 godzin wf-u i nagle to jest wygaszone, a w zamian wracamy do zwykłych klas sportowych, o maksymalnie 10-godzinach - żali się nasz rozmówca.

Rafał Markowski zdradził ponadto, że nie jest jedynym nauczycielem, który w tej szkole stracił posadę - rok temu zwolniono innego nauczyciela, bo przestała istnieć druga klasa gimnazjum. Najbliższa Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla uczniów z Dzierżoniowa i okolic znajduje się we Wrocławiu, ok. 60 km od tej miejscowości.

O komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czekamy na odpowiedź.

RadioZET.pl/KS

Oceń