Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

ECA krytykuje powiększanie liczby uczestników mundialu

28.03.2017 15:46
sport

Prezes Bayernu Monachium i szef Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA) Karl-Heinz Rummenigge powiedział, że powiększenie liczby uczestników piłkarskich mistrzostw świata z 32 do 48 jest nie do zaakceptowania.

Reprezentacja Niemiec fot. EastNews
Zagłosuj

Czy popierasz rozszerzenie mundialu z 32 do 48 drużyn?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Wierzę, że to jest całkowicie jasne i działacze FIFA rozumieją, że jesteśmy niezadowoleni z powiększenia liczby uczestników mistrzostw świata o 50 procent. Sposób podejmowania decyzji i ich przejrzystość były nie do zaakceptowania z naszego punktu widzenia - powiedział Rummenigge podczas wtorkowego walnego zgromadzenia ECA w Atenach, w którym wzięło udział 155 przedstawicieli klubów.

W styczniu w Zurychu Rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) powiększyła liczbę uczestników mistrzostw świata z 32 do 48 drużyn. Pierwszy mundial w nowej formule odbędzie się w 2026 roku. Wielkim zwolennikiem powiększenia mundialu jest prezydent FIFA Gianni Infantino. Wspominał o tym od początku swojej kadencji, a także w kampanii wyborczej. Kilka dni po tym Rummenigge nazwał tę decyzję nonsensem.

Poza tym przedstawiciele klubów ubolewali nad zbyt dużą ilością meczów na poziomie reprezentacyjnym.

- Chciałbym teraz zwrócić szczególną uwagę FIFA i UEFA na zmniejszenie liczby meczów międzynarodowych. Musieliśmy osiągnąć punkt, w którym piłkarze grają zbyt wiele meczów w reprezentacjach. Te organizacje powinny więcej myśleć o futbolu, a mniej o finansach i polityce - przekonywał Rummenigge.

Europejskie kluby są najczęściej pracodawcami piłkarzy grających w mistrzostwach globu. Podczas ostatniego mundialu Stary Kontynent reprezentowało 13 z 32 reprezentacji, ale zawodnicy grający w Europie stanowili aż 76 procent. Najwięcej - po 14 - było z Manchesteru United i Bayernu Monachium, którym kieruje Rummenigge.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń
Tagi