ECA krytykuje powiększanie liczby uczestników mundialu

Krzysztof Sobczak
28.03.2017 15:46
Reprezentacja Niemiec
fot. EastNews

Prezes Bayernu Monachium i szef Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA) Karl-Heinz Rummenigge powiedział, że powiększenie liczby uczestników piłkarskich mistrzostw świata z 32 do 48 jest nie do zaakceptowania.

Zagłosuj

Czy popierasz rozszerzenie mundialu z 32 do 48 drużyn?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Wierzę, że to jest całkowicie jasne i działacze FIFA rozumieją, że jesteśmy niezadowoleni z powiększenia liczby uczestników mistrzostw świata o 50 procent. Sposób podejmowania decyzji i ich przejrzystość były nie do zaakceptowania z naszego punktu widzenia - powiedział Rummenigge podczas wtorkowego walnego zgromadzenia ECA w Atenach, w którym wzięło udział 155 przedstawicieli klubów.

Zobacz także

W styczniu w Zurychu Rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) powiększyła liczbę uczestników mistrzostw świata z 32 do 48 drużyn. Pierwszy mundial w nowej formule odbędzie się w 2026 roku. Wielkim zwolennikiem powiększenia mundialu jest prezydent FIFA Gianni Infantino. Wspominał o tym od początku swojej kadencji, a także w kampanii wyborczej. Kilka dni po tym Rummenigge nazwał tę decyzję nonsensem.

Poza tym przedstawiciele klubów ubolewali nad zbyt dużą ilością meczów na poziomie reprezentacyjnym.

- Chciałbym teraz zwrócić szczególną uwagę FIFA i UEFA na zmniejszenie liczby meczów międzynarodowych. Musieliśmy osiągnąć punkt, w którym piłkarze grają zbyt wiele meczów w reprezentacjach. Te organizacje powinny więcej myśleć o futbolu, a mniej o finansach i polityce - przekonywał Rummenigge.

Europejskie kluby są najczęściej pracodawcami piłkarzy grających w mistrzostwach globu. Podczas ostatniego mundialu Stary Kontynent reprezentowało 13 z 32 reprezentacji, ale zawodnicy grający w Europie stanowili aż 76 procent. Najwięcej - po 14 - było z Manchesteru United i Bayernu Monachium, którym kieruje Rummenigge.

RadioZET.pl/PAP/KS