Zamknij

Rosyjski futbol w rozsypce. Kibice przerażeni tym, co ich czeka

Maciej Walasek
28.06.2022 10:17
Władimir Putin
fot. Pool Reuters/Associated Press/East News

Rosjanie snują ponure wizje o tym, co za kilka lat czeka ich futbol. W ostatnim czasie wypowiedziała się Zarema Salikowa, odnosząc się do odejścia szefa rosyjskiej ligi, Aszota Chaczaturana. - Rosyjski futbol jest w śpiączce. To, co stanie się za kilka lat, jest przerażające - mówiła żona prezesa Spartaka Moskwa w rozmowie z portalem championat.com.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę tamtejsze drużyny piłkarskie przestały liczyć się w międzynarodowych rozgrywkach. Wielu zagranicznych zawodników opuściło kluby, a reprezentacja Rosji nie mogła walczyć w barażach o awans na MŚ w Katarze.

Zachodnie sankcje uderzają nie tylko w rosyjską gospodarkę, ale także w sport. Coraz więcej zespołów boryka się z problemami. O skali kłopotów świadczy, chociażby dymisja szefa ligi rosyjskiej, Aszota Chaczaturana, którą skomentowała Zarema Salikowa.

"Myślę, że Chaczaturan szybko zdał sobie sprawę, że nie da się go ożywić, nie mówiąc już o reformie. Jednocześnie nie chce brać udziału w upadku, zwłaszcza w sytuacji, gdy niewiele zależy od niego osobiście. Myślę, że to nie jest słabość ani decyzja podjęta pod wpływem emocji. To raczej trzeźwa ocena sytuacji. Dlaczego miałby odpowiadać za procesy, których on sam nie uruchomił? Ktokolwiek teraz nie przyjdzie, wątpię, że rosyjska liga będzie niezależna" - cytuje słowa żony prezydenta Spartaka Moskwa serwis championat.com.

Rosną obawy o rosyjski futbol. Tamtejsza piłka na krawędzi?

Salikowa zwraca uwagę, że tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie reprezentacja Rosji zajmowała 36. miejsce w rankingu FIFA. - To, co stanie się za kilka lat, jest przerażające. Bycie na równi z Iranem, Indiami, Pakistanem to nie najlepsza perspektywa - oceniła.

Przypomnijmy, że wcześniej rosyjska federacja piłkarska podjęła już pierwsze kroki w związku z wykluczeniem ich drużyn z europejskich pucharów, tworząc własne rozgrywki. W jakim kierunku będzie kroczyć rosyjski futbol? O tym wkrótce się przekonamy. Patrząc na nastroje, jakie panują w tamtym otoczeniu, przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach.

RadioZET.pl