Zamknij

Rosjanie wściekli z powodu decyzji FIFA. "Wystąpimy do sądu w swojej obronie"

24.06.2022 22:12
Rosyjski związek piłki nożnej i spółka zarządzająca Priemjer-Ligą, czyli pierwszą ligą wydały oświadczenie, w którym krytykują ostatnią decyzję FIFA.
fot. AP/Associated Press/East News

Rosyjski związek piłki nożnej i spółka zarządzająca Priemjer-Ligą, czyli tamtejszą pierwszą ligą wydały oświadczenie, w którym krytykują ostatnią decyzję FIFA. Władze światowej federacji zadecydowały bowiem, że zawodnicy i trenerzy z zagranicy mogą do 30 czerwca 2023 roku zawiesić kontrakty łączące ich z rosyjskimi klubami.

Rosyjski Związek Piłki Nożnej, rosyjska Premier League i kluby zawodowe w Rosji potępiają tę decyzję i zdecydowanie się z nią nie zgadzają. FIFA wielokrotnie deklarowała, że sport powinien pozostać poza polityką, ale stanowisko organizacji wyraźnie temu przeczy” – napisali Rosjanie w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że do czerwca tego roku obowiązywało prawo do zawieszenia przez piłkarza kontraktu z rosyjskim lub ukraińskim klubem. Wprowadzony przez FIFĘ przepis był reakcją na inwazję Rosji na Ukrainę. Wielu zawodników skorzystało z przepisu, a w tym miesiącu FIFA zdecydowała przedłużyć możliwość zawieszania kontraktów przez piłkarzy i trenerów grających w Rosji i Ukrainie.

Rosjanie protestują przeciwko tej decyzji FIFA „Uważamy, że decyzja o zawieszeniu kontraktów jest sprzeczna ze statutem FIFA, ma charakter dyskryminacyjny i została podjęta wobec jednego z członków piłkarskiej rodziny bez jego winy. Nie było z nami wstępnych konsultacji i dyskusji przedstawicieli FIFA. Decyzja całkowicie niszczy zasady stabilności kontraktów i uczciwości konkurencji. FIFA otwarcie stwierdza, że piłkarze i trenerzy mają teraz prawo nie respektować zobowiązań umownych” - napisali w oświadczeniu przedstawiciele władz związku i ligi. 

Rosjanie chcą iść do sądu. "Decyzja FIFA spowoduje nieodwracalne szkody"

Rosjanie narzekają też na to, że decyzja FIFA sprawi, że kluby z tamtejszej Premier League będą miały jeszcze większe problemy finansowe niż obecnie. „Jak zapewnić długoterminowe planowanie i stabilność finansową w sytuacji, gdy nawet najcenniejszy zawodnik może opuścić drużynę bez rekompensaty? Umowa nie może już w pełni chronić zarówno klubu, jak i sportowca. Ten precedens to zły znak dla całej branży piłkarskiej” – napisali Rosjanie.

W oświadczeniu zapowiedziano też, że Rosjanie chcą podać FIFĘ do sądu. „Decyzja jest sprzeczna z podstawowymi zasadami rodziny piłkarskiej spowoduje nieodwracalne szkody dla branży piłkarskiej w Rosji. W przyszłości podobna sytuacja może dotknąć każdą federację. Zastrzegamy sobie prawo do wystąpienia do sądów w celu ochrony naszych interesów” – czytamy w oświadczeniu.

RadioZET.pl/sports.ru/AFP/PAB