Zamknij

Rosjanie tworzą własne rozgrywki. Jeden z systemów ma sporą wadę

Maciej Walasek
24.05.2022 16:39
Zenit Sankt Petersburg
fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News

Rosyjska federacja piłki nożnej powoli zaczyna przygotowywać się do stworzenia własnych rozgrywek po wykluczeniu tamtejszych klubów z europejskich pucharów. Portal sports.ru dotarł do wstępnych planów, które zakładają trzy możliwości alternatywnych zmagań dla klubów z Rosji.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę UEFA wykluczyła kluby z Rosji z europejskich pucharów. Jako że kalendarz znacznie się poluzował, władze tamtejszej federacji piłkarskiej postanowiły wdrożyć plan alternatywnych zmagań, które objęłyby drużyny z rosyjskiej ekstraklasy.

W czasie posiedzenia Komitetu Wykonawczego Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej omówiono wstępny plan uruchomienia takich meczów. Władze powołały zespół, którego zadaniem do połowy lipca będzie sprawdzenie wszystkiego: od finansowania rozgrywek po opracowanie konkretnego modelu.

Rosjanie szykują się na własne rozgrywki. Podano wstępne plany

Portal sport.ru dowiedział się, że Rosjanie wstępnie opracowali trzy możliwości, z których wybiorą najlepszy. Pierwszy z nich opierałby się na klasycznych rozgrywkach pucharowych. Jedynym minusem byłoby to, że w przypadku porażki, dany zespół szybko odpadnie i nie będzie mógł grać w kolejnych spotkaniach. Drugą opcją jest faza grupowa, po której od razu odbywałyby się półfinały i finał.

Trzecim rozwiązaniem jest podzielenie zespołów na dwie grupy. Po zakończeniu zmagań, ekipy z czołówki tabeli, trafiłyby do ścieżki A, a reszta do ścieżki B. Od tego momentu piłkarze walczyliby w systemie pucharowym, gdzie drużyna po przegranej w ścieżce A, zostałaby zdegradowana do ścieżki B, w której miałaby prawo do następnych meczów. Z kolei porażka klubu w ścieżce B oznaczałaby pożegnanie się z rozgrywkami. Finał odbyłby się między najlepszym zespołem z grupy A i B.

Jednocześnie w czasie posiedzenia rosyjskiej federacji wycofano się z pomysłu poszerzenia ligi z 16 do 18 drużyn.

RadioZET.pl/sports.ru