Zamknij

Rosjanie splądrowali magazyny klubu FC Mariupol. Zniszczony sprzęt, auta bez kół

17.05.2022 21:50
Rosjanie splądrowali magazyny klubu FC Mariupol. Zniszczony sprzęt, auta bez kół
fot. screen

Splądrowany magazyn, samochody bez kół i z wybitymi szybami – tak wygląda baza ukraińskiego klubu FC Mariupol po tym, jak weszli do niej rosyjscy żołnierze. Miasto, w którym grała drużyna z 1. ligi, jest oblegane przez wojska Putina od początku marca.

Rosjanie najpierw przez wiele dni bombardowali magazyny FC Mariupola, a potem splądrowali to, co w nich zostali. Zdjęli koła autobusów, wyjęli silniki, zabrali metalowe części. Część z aut zostanie uruchomionych. "Autobusy ucierpiały w wyniku ostrzału i plądrowania. Jeśli w przyszłości zobaczycie nasze samochody w propagandowych filmach z Mariupola, wiedzcie, że klub piłkarski ukraińskiej Premier League FCMariupol nie ma z tym nic wspólnego!” – podkreślił Andrei Sanin, prezes klubu, w komunikacie przesłanym przez Telegram.

Pod koniec kwietnia ukraińskie media obwieściły koniec FC Mariupola. Choć brak jeszcze oficjalnego potwierdzenia tej wiadomości, pewne jest, że Rosjanie niemal całkowicie zniszczyli obiekty należące do drużyny. Informację o tym, że klub przestał istnieć podał m.in. Aleksander Siegiejewicz Nikulin, rosyjski figurant obsadzony w roli rezydenta dystryktu Mariupola. Informacja nie została jednak potwierdzona przez prezesa klubu: wiadomo jedynie, że wszystkie obiekty należące do drużyny zostały częściowo lub całkowicie zniszczone.

"Mariupol niebawem może wrócić"

Piotr Słonka, ekspert ds. Ukrainy i piłki w tym kraju, prowadzący na Twitterze konto BuckarooBanzai stwierdził jednak, że nawet jeśli klub z Mariupola zostanie zlikwidowany, niebawem może wrócić na futbolową mapę. „Nie ma też co panikować. Na Ukrainie kluby upadają, znikają z piłkarskiej mapy, a potem wracają. Co będzie z Mariupolem, tego nikt nie wie. Ten klub ostatnimi latami był Szachtarem II, więc nie funkcjonował na zdrowych zasadach” – napisał.

FC Mariupol występował w I lidze ukraińskiej, odpowiedniku polskiej ekstraklasy. W ostatnich latach kilkakrotnie wywalczył sobie prawo do gry o awans do europejskich pucharów. W sezonie 2019/20 FCM grał z AZ Alkmaar w 3. rundzie eliminacji do Ligi Europy, rok przedtem rywalem tej drużyny na tym samym etapie rozgrywek było Girondins Bordeaux, a jeszcze wcześniej rywalizowała ona ze szwedzkim Djurgårdens IF.

Bohaterska obrona Mariupola. Ukraińcy bronili się przez 82 dni

Obrońcy Mariupola, miasta portowego na południowym wschodzie Ukrainy, bronili się przed nacierającymi rosyjskimi agresorami przez 82 dni umożliwiając wojskom ukraińskim na przygotowanie się do obrony. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Z kombinatu metalurgicznego Azowstal, ostatniego bastionu oporu ukraińskich obrońców Mariupola, ewakuowano ponad 260 żołnierzy. 53 rannych przewieziono do szpitala, pozostałych 211 do Nowoazowska i innych miejscowości - poinformowała w poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar.

RadioZET.pl/PAB/PAP