Zamknij

Rosjanie oburzeni zachowaniem UEFA. Zaczęły padać groźby

Maciej Walasek
03.05.2022 16:14
Władimir Putin
fot. AFP/EAST NEWS

Rosyjska federacja piłkarska (RFU) zastanawia się nad złożeniem kolejnej apelacji do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Rosjanie krytykują decyzję UEFA, która postanowiła rozszerzyć sportowe sankcje i wykluczyła rosyjskie kluby z występów w europejskich pucharach w następnym sezonie.

Władze rosyjskiej federacji piłkarskiej (RFU) są oburzone decyzją Komitetu Wykonawczego UEFA - podaje agencja Ria Novosti.

"RFU będzie nadal walczyć o ochronę swoich interesów przed sądem sportowym w Lozannie, zarówno w sprawach już złożonych, jak i zastrzega, że może wnieść nowe" - cytuje oświadczenie federacji rosyjska agencja.

Rosja może odwołać się do CAS po decyzji UEFA

Przypomnijmy, że dzień wcześniej UEFA podjęła decyzję, że w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę Rosja nie może oficjalnie zgłosić swojej kandydatury do organizacji mistrzostw Europy w 2028 lub 2032 roku. Jednocześnie wykluczono kobiecą reprezentację z tegorocznych mistrzostw Europy, a męska drużyna narodowa nie wystąpi w rozpoczynającej się w czerwcu kolejnej edycji Ligi Narodów, co jest automatyczne z degradacją z Dywizji B. Jednocześnie UEFA postanowiła, że rosyjskie drużyny nie będą mogły rywalizować w europejskich rozgrywkach w sezonie 2022/23.

Mimo sportowych sankcji Rosjanie nie zamierzali rezygnować z walki o organizację Euro 2028 lub 2032. Jednym z argumentów za odmową przyjęcia aplikacji był fakt, że przy obowiązującym wykluczeniu z rywalizacji rosyjskiej reprezentacji nie mogłaby ona pełnić roli gospodarza i wziąć udziału w turnieju. Ponadto przeciw dopuszczeniu Rosji do procesu wyłonienia organizatora ME byli inni potencjalni kandydaci.

W ME kobiet, które w dniach 6-31 lipca odbędą się w Anglii, ekipę rosyjską zastąpi Portugalia.

RadioZET.pl/PAP